Z Larischovy vily v Pardubicích bude muzeum druhé světové války

Za jednu korunu prodala pardubická společnost Foxconn Larischovu vilu Československé obci legionářské. Ta bude společně se sdružením za záchranu Zámečku pokračovat v myšlence rekonstrukce objektu. Chtějí ho využít pro muzejní účely v oblasti druhé světové války a také jako veřejné kulturně-společenské prostory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámeček Pardubice | Foto: Občanské sdružení za záchranu Zámečku Pardubice

Tomáš Novotný ze sdružení za záchranu Zámečku považuje nového majitele za důvěryhodného partnera:

„Sklepení by mělo fungovat jako pietní místo spojené s nějakým připomenutím toho, co se tady dělo. Přízemní prostory, které jsou dodnes velice zachovalé, co se týče neorenesanční výstavby, bychom chtěli věnovat společenským a kulturním prostorám pro širokou veřejnost.“

Zámeček, neboli Larischova vila, je spojený s jednou z nejtemnějších stránek historie Pardubic. Právě tady bylo v období heydrichiády od 3. června do 9. července 1942 popraveno u dřevěných kůlů téměř 200 vlastenců z východních Čech, kteří měli, ať už skutečně nebo domněle, něco společného s atentátem na Heydricha.

Zámeček -Promáčený a propadlý strop ve věži Zámečku, rok 2011 | Foto: Občanské sdružení za záchranu Zámečku Pardubice

Larischova vila nese jméno svého prvního majitele Jiřího Larische-Mönicha. Druhý název - Zámeček - získala budova na základě své podoby s malým zámkem. V době německé okupace vilu vlastnil policejní pluk z Kolína.

Zámeček - Původní dřevěné obložení s krbem | Foto: Občanské sdružení za záchranu Zámečku Pardubice

Naďa Kubínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme