Pastýřka mraků a neužitečná věž. Eiffelovka stojí v Paříži už 125 let

Eiffelova věž zdobí centrum Paříže už 125 let a za tu dobu se stala ikonou celé Francie. Přes čtyřicet let byla nejvyšší budovou světa. A dnes je jednou z nejnavštěvovanějších budov světa, kde se platí vstupné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Eiffelova věž v noci | Foto: Jan Rosenauer

Paříž dokončila dílo architekta Gustava Eiffella v roce 1989. Stavba trvala dva roky, dva měsíce a pět dní. Přes 40 let byla největší stavbou na světě, až jí překonal Newyorský Chrysler Building.

Eiffelovka tehdy měřila původně 300 metrů, pak ale díky televizní věži povyrostla o dalších 24 metrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výročí 125 let od slavnostního otevření Eiffelovy věže mluvila redaktorka Pavlína Nečásková

Původně ale Pařížanům vadila. V době jejího vzniku totiž hlavně levému břehu Seiny dominovaly nízké stavby převážně z kamene a cihel.

Dosud ji navštívilo zhruba 250 milionů lidí z celého světa. Ročně se na ní přijede podívat až sedm milionů lidí, nejčastěji sami Francouzi a pak jejich sousedé ze Španělska.

Kovová věz při takovém provozu a povětrnostních podmínkách ve Francii potřebuje pravidelnou údržbu. Každých sedm let dostává nový nátěr, spotřebuje se 60 tun barvy.

Jako každá výjimečná věc přitahuje i Eiffelovka pozornost, někdy i nevítanou. V roce 1923 se jeden Francouz vsadil, že schody na věži sjede na kole. Sázku vyhrál, ale hned v cíli ho zatkla pařížská policie.

Skoro o dvacet let dříve zase jedny pařížské noviny vyhlásily soutěž, kdo nejrychleji vyběhne nahoru. A vítěz se do druhého patra pěšky - dostal za neuvěřitelné tři minuty a dvanáct sekund.

Gustave Eiffel | Foto: Jan Rosenauer

Musel zdolat 1665 schodů. Dnešním návštěvníkům ale slouží i výtah.

Na světě jsou desítky replik Eiffelovy věže - třeba v Los Angeles nebo v Číně a samozřejmě také v Praze na Petříně.

Každý, kdo jí chce mít doma, si jí může postavit třeba z Lega. Dohromady ale musí dát skoro 4000 kousků.

Eiffelova věž | Foto: ČTK

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme