Ústavní soud zrušil vyhlášku, která omezovala bezplatný pobyt v lázních

Lázeňská vyhláška, která stanovuje rozsah péče hrazené zdravotními pojišťovnami, zůstane v platnosti jen do konce letošního roku. O jejím zrušení dnes rozhodl Ústavní soud. Vyhověl tak návrhu skupiny senátorů. Rozsah bezplatné zdravotní péče podle nich musí stanovit zákon, ne pouze vyhláška.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Luhačovice, uhličitá koupel

Luhačovice, uhličitá koupel | Foto: CzechTourism

Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského potrvá vyhláška do konce roku proto, aby ministerstvo zdravotnictví mělo čas připravit nová pravidla.

„Kdybychom ji zrušili okamžitě, tak buďto by se nikdo na lázeňský léčebný pobyt nedostal, nebo by se mohl stát úplný opak, že lázně by se zaplnily většinou české populace, protože by se vlastně otevřel prostor bez jakéhokoli omezení,“ vysvětlil Rychteský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu se věnovaly Ozvěny dne Radiožurnálu, jejichž hosty byli náměstkyně ministra zdravotnictví pro legislativu a právo Lenka Teska Arnoštová a bývalý ministr zdravotnictví Leoš Heger

Prezident Svazu léčebných lázní České republiky Eduard Bláha Českému rozhlasu řekl, že rozhodnutí soudu se dalo čekat.

„My jsme se báli jenom toho, aby vyhláška nebyla zrušená s okamžitou účinností, protože pak by mohlo vzniknout jakési bezvládí, kdy by nikdo nevěděl, podle čeho se má řídit a chovat. Potřebujeme se rychle zabývat vyhláškou novou, aby se pacienti mohli dostat do lázní opět na delší dobu a také častěji,“ reagoval na verdikt Bláha.

Ústavní soud se ztotožnil se základní námitkou senátorů, podle níž by problematiku měl upravovat zákon či jeho příloha, nikoli pouhá ministerská vyhláška. Rozsah bezplatné zdravotní péče má totiž podle Listiny základních práv a svobod vymezovat norma vzešlá z parlamentní demokratické debaty.

Ministerstvo zdravotnictví chystá změny

Ministerstvo zdravotnictví chce podle náměstkyně pro legislativu Lenky Teska Arnoštové obsah vyhlášky vtělit přímo do zákona o veřejném zdravotním pojištění, druhou variantou je příloha zákona. Chystá také změny, které budou příznivější pro pacienty a pomohou také provozovatelům lázní.

Ještě v roce 2010 šly do lázeňství ze zdravotního pojištění tři miliardy, loni už jen 1,6 miliardy korun. Kvůli poklesu počtu klientů v mnohých zařízeních ubylo lůžek i zaměstnanců. Více o dopadu vyhlášky na české lázně čtěte zde.

„Mimo jiné ještě zvažujeme, že budeme prostřednictvím zástupců státu ve správních radách pojišťoven jednat o možnosti, aby ještě před účinností nové legislativní úpravy revizní lékaři pokud možno přihlíželi k nálezu Ústavního soudu a stanovovali dobu základního léčebného pobytu v lázních na 28 dnů,“ upřesnila Teska Antošová.

České lázně se v posledních třech letech dostaly do vážných ekonomických problémů. Jednou z příčin je podle provozovatelů právě vyhláška, kterou vydal tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Zkrátila pobyty a omezila počty diagnóz, se kterými pacienti mohli jet do lázní na účet zdravotního pojištění.

Heger ale odmítá, že by problémy lázeňských zařízení způsobila pouze ministerská vyhláška. „Tím, že se z toho stala komerční záležitost, lázeňských kapacit strašně přibylo. Svého času byly lázně placené velmi benevolentně a teď se dostaly do soutěže díky svým nadbytečným kapacitám, takže to k tomu velmi výrazně přispělo,“ podotkl Heger.

Vlasta Gajdošíková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme