Vši se mezi dětmi objevují stále častěji, zkušenosti s tím mají i v lipnické školce

Vši se v dětských kolektivech objevují v posledních letech stále častěji. Poznat zavšivení je při tom snadné, upozorní na ně samy děti. Svědí je kůže hlavy, začnou se škrábat. Když rodiče příznakům nevěnují pozornost a přivedou dítě do kolektivu, problém je na světě. Několikrát v roce se s ním potýkají i v mateřských školách v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku. Boj s parazitem při tom může trvat dny i měsíce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veš dětská | Foto: Licence Public Domain, volné dílo, Centers for Disease Control and Prevention

Marta Bakešová zamířila do lékárny, hned jak se dozvěděla, že její dcerka má vši. Chtěla by vyzkoušet nějaký nový přípravek a na výběr jich dostává hned několik.

Zároveň přiznává, že když nezaberou, přijde na řadu vyzkoušená babská rada. „Slivovice, pot, igelitový sáček,“ svůj recept, který je prý ověřený.

Ani speciální šampón a pečlivé vyčesávání ale nestačí. „Veškeré plyšáky, povlečení, oblečení, všechno se muselo vyprat,“ říká další zkušená matka Kateřina Vyhlídková.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zkušenosti učitelek a maminek s vešmi se v Lipníku zajímala reportérka Jana Zemková

Ve školce na Zelince bojují s vší dětskou nejčastěji na jaře a na podzim. Pečlivá kontrola vlasů by měla být na rodičích, učitelky ji tady mají zakázanou.

„Člověk má strach, aby nebyl nařčený z nějaké pedofilie, takže máme velké problémy. Ať to je prohlížení hlav, ať je to utírání zadečků dětem, což opravdu už musíme řešit s rodiči,“ popisuje ředitelka školky Lenka Kašíková.

Reakce rodičů, když se dozví, že jejich dítě má vši, bývají různé. „Jsou rozumné maminky, které ví, že se s tím bohužel nedá nic dělat, protože děcko to může chytnout kdekoliv. Když ta maminka vybuchne, tak je to nepříjemné, protože my to neovlivníme,“ připojuje se jedna z učitelek.

Dají hlavy dohromady a vši má celá třída. Školy mohou žádat o pomoc hygienika

Číst článek

Ještě o něco horší to mají s vysvětlováním v nedaleké soukromé školce, přiznává provozovatelka Věra Pospíšilová.

„Rodiče jsou samozřejmě zděšení a říkají, jak se to vůbec může stát, když tady platí školné. Tomu se vždycky zasmějeme a snažíme se jim vysvětlit, že je to opravdu věc, která se dneska může vyskytnout kdekoliv.“

V rámci prevence si raději kontrolují děti učitelky. „Doufám, že mě za to nikdo nepověsí nebo nezavře. Prostě jediná účinná forma je udělat ranní filtr, jak jsme to dělávali dříve, hlavičky prohlédnout, a pokud to objevíme, musí jít dítě domů,“ dodává Věra Pospíšilová.

Vši | Foto: Michal Jindra

Jana Zemková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme