Waterloo bylo pro skupinu ABBA vítězstvím. Na Eurovizi jím odstartovala kariéru

Agnetha, Björn, Benny a Anni-Fird - jinak známí jako ABBA - přesně před čtyřiceti lety zvítězili v soutěži Eurovize. Skupina se tehdy odrazila k úspěchu, který nikdo před ní ani po ní nezopakoval. Čtveřice Švédů díky soutěži vstoupila na mezinárodní hudební scénu, které po několik následujících let dominovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benny, Björn, Anni-Frid, Agnetha – známá čtveřice, která vystupovala pod názvem ABBA | Foto: Robert Mikoláš

Když moderátorka před čtyřiceti lety ohlásila vítěze písničkové soutěže Eurovize, asi nikdo netušil, že startuje kariéra asi nejznámější švédské skupiny a také vůbec nejúspěšnějšího vítěze soutěže, skupiny Abba.

Její píseň píseň tehdy uvedl muž v kostýmu Napoleona a jmenovala se po jeho slavné porážce – Waterloo.

ABBA a její píseň Waterloo tehdy zvítězila s poměrně výrazným odstupem před soutěžícími z Itálie a Nizozemska.

Agnetha, Björn, Benny a Anni-Fird se dali dohromady v roce 1972 a rok před vítězstvím v Eurovizi svou skupinu nazvali podle počátečních písmen svých jmen.

Po triumfu v mezinárodní soutěži skládali jeden hit za druhým a do začátku osmdesátých let dominovali světovým žebříčkům. Díky tomu se zařadili mezi komerčně nejúspěšnější popové skupiny všech dob.

Přehrát

00:00 / 00:00

O fenoménu ABBY mluvil na Radiožurnálu hudební publicista Josef Vlček

Čím byla ABBA výjimečná a jak ovlivnila svět populární hudby, shrnul hudební publicista Josef Vlček.

„ABBA byla hrozně důležitá, protože na začátku 70. let vytvořila specifický sound, který na jedné straně spojoval muziku květinového hnutí ve Spojených státech, takovou tu hudbu kolem Mammas and Pappas a takových bohatých vokálních harmonií, a na druhé straně k tomu přidala evropskou hudební tradici, takže vytvořila něco úplně jiného, nového, než co bylo předtím,“ řekl a dodal, že podobný hudební styl třeba českému prostředí dominuje dodnes.

ABBA přestala společně vystupovat v roce 1982, a přestože žádný z jejích členů nikdy oficiálně neoznámil její rozpad, na pódiích už nikdy nehrála.

Její odkaz v devadesátých letech oživil muzikál Mamma Mia! založený na písních Abby, podle kterého se později natočil stejnojmenný film. Na jeho premiéře ve Stockholmu v roce 2008 se také členové skupiny naposledy společně ukázali na veřejnosti.

mad, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme