Dopravní policisté na Lounsku pokutují špatné brzdy i plyšáky za sklem

Policejní kontroly zaměřené na nákladní auta a autobusy stále důkladněji kontrolují technický stav vozidel i dokumentaci řidičů. Policisté se nejčastěji zaměřují na brzy a váhu vozidel, setkávají se ale i s dalšími přestupky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontrola a vážení kamiónů - Terezín | Foto: Miroslav Zimmer

„Na ostrých hranách musí být záslepka. Podívám se také, jestli má auto na nápravách shodné pneumatiky. Hliníkové návěsy také mohou být prasklé ve svárech,“ popisuje kontrolu technik Pavel Vincenc z Centra služeb pro silniční dopravu, které pro policii provádí kompletní kontroly včetně vážení nákladních aut.

Prohřeškem řidiče vezoucího uhlí ve Velemyšlevsi na Lounsku byl neoplachtovaný návěs. „V zatáčkách, nebo když se jede rychleji, odlétává uhlí na čelní skla aut, které jedou za ním,“ vysvětluje technik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Policisty při akci sledoval Jan Beneš

„Uhlí mi nikde nepřesahuje přes korbu. Člověk to tu nerozjede, aby jel přehnaně rychle a aby to lítalo,“ omlouval se řidič, kterého nenapnutá plachta stála několikasetkorunovou pokutu.

Policisté se ale často setkávají s mnohem většími závadami. „Nejčastější problém je samozřejmě v brzdovém systému. Bývají zjištěny i závady, které mohou ohrozit samotnou stabilitu vozidla nebo jeho částí,“ tvrdí šéf lounské dopravní policie Jiří Král.

Podle policistů mají časté kontroly technického stavu náklaďáků smysl. „Díky mobilním kontrolám se daří technický stav zlepšovat. Jezdí zde novější vozidla v lepším technickém stavu. Dopravci jsou motivováni investovat do technického stavu a obnovy vozového parku,“ věří Král.

Špatné brzdy zapříčinily nehodu

Závada na brzdách stojí za jednou z nejvážnějších nehod, která se ve Velemyšlevsi na Lounsku stala před šesti lety. Do právě zaparkovaného auta tehdy v plné rychlosti narazil autobus, který vozidlo slisoval k domu.

Při nehodě bylo vážně zraněno 13 cestujících, lehce zraněných byly dvě desítky. „Paní zrovna přijela z nákupu, měla tam dvě malé děti a sotva vešly do domu, tak byl autobus v baráku,“ vzpomíná jedna ze svědkyň nehody, paní Eva.

Za vážné technické závady může dopravce zaplatit i pokutu ve výši několika desítek tisíc korun. Za menší prohřešky platí řidiči stokoruny. Jedne z řidičů například zaplatil 500 korun za to, že měl na palubní desce 20 plyšáků. Podle policistů mu vadily ve výhledu.

Jan Beneš, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme