Střelnice v Prachaticích lidi obtěžuje hlukem, měla by se stěhovat. Ani jinde ji ale nechtějí

Výstřely pravidelně ruší klid asi tří tisíc obyvatel Prachatic. Hluk překračuje i hygienické limity. Město se rozhodlo sportoviště přestěhovat do lesa za město a oddělit ho od nejbližší obce terénním valem. Hluk tam bude nižší, než stanovují limity, přesto střelnici místní nechtějí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střelnice - ilustrační | Foto: ebrso.org

„Stávající střelnice vykazuje tak vysokou hlučnost, že daná lokalita je těžko obyvatelná,“ říká odborník na akustiku Rostislav Daněk.

Naměřené hodnoty jsou tak vysoké, že už při jednotkách výstřelů jsou překračované hygienické limity hluku.

Nové místo leží u frekventované silnice do Volar. Nejbližší obec, Libínské Sedlo, odtud leží 1800 metrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech se stěhováním střelnice v Prachaticích natáčel reportér Václav Malina

„Měřili jsme výstřely v nejbližších bodech. Už teď hygienický limit vycházel kolem 1000 výstřelů za osm hodin,“ vysvětluje Daněk.

Po protihlukových úpravách, vybudování terénního valu a zakrytí střeliště, by v místě splňovalo limity i několik tisíc výstřelů denně, což je počet, který požadují střelci.

Ludmila Marešová a další lidé, kteří podepsali stížnost a odeslali ji na městský úřad, ale protihlukovým opatřením nevěří.

„Když tam udělají val, hluk nepůjde do kopce, ale odrazí se zpět do města. Máme strach, že přijdeme o klid. V neděli, kdy má člověk jedinečnou šanci si odpočinout,“ říká obyvatelka Prachatic.

Protesty překvapily místostarostu Roberta Zemana. Dva roky totiž vedení prachatické radnice nezaznamenalo jedinou výtku k nové lokalitě pro střelnici.

Zastupitelstvo teď může střelnici přestěhovat i přes námitky občanů nebo hledat novou lokalitu.

Václav Malina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme