Moravskému Krumlovu schází Slovanská epopej. Tržby podnikatelů radikálně klesly

To, že před více než dvěma lety přišel Moravský Krumlov o jedno ze svých největších lákadel, Muchovu Slovanskou epopej, pocítili zejména místní podnikatelé. Dvě restaurace ukončily provoz a jeden z hotelů je těsně před bankrotem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Moravský Krumlov | Foto: Michal Záboj

„Je to prostě mrtvé. Nikdo tady není a asi už ani nikdy nebude,“ zoufá si servírka z hotelu, který je už dva roky na prodej.

Do města přestaly okamžitě po odstěhování Slovanské epopeje proudit davy turistů. Z původně 30 tisíc návštěvníků ročně jich zbyl jen zlomek.

Pokoje v hotelích jsou prázdné a restaurace musely propouštět personál. Místní obchodníci jsou na tom sice lépe, i oni ale rádi vzpomínají na doby, kdy se jim dveře netrhly.

V letošním roce by ale radnice chtěla do města nalákat alespoň 10 tisíc turistů. „Jsme připraveni na možný návrat Slovanské epopeje domů, a pokud se tak nestane, umíme nabídnout atraktivní program především pro rodiny s dětmi,“ říká starosta Tomáš Třetina z TOP 09.

Zámek nezůstane prázdný

Radnice si od společnosti Incheba pronajala zámek i s podmínkou, že firma bude postupně investovat do oprav. Výstavní prostory, kde byla kdysi Muchova plátna k vidění, už také prošly kompletní obnovou.

A vrací se do nich i umění. Momentálně mohou turisté vybírat hned ze čtyř výstav. Jedním z umělců, který na zámku v Moravském Krumlově prezentuje svou tvorbu, je i Vladimír Franz.

Slovanská epopej ovšem podle platných smluv zůstane ještě dva roky v Praze a poté se vydá na putovní výstavu do Japonska.

Zahájení výstavy Slovanské epopeje Alfonse Muchy | Foto: Filip Jandourek

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme