Australané potvrdili, že zachytili signály z černých skříněk ztraceného letadla

Australané potvrdili, že signály, které v týdnu zachytili, pochází z černé skříňky ztraceného malajsijského letounu. Na návštěvě Pekingu to dnes řekl australský premiér Tony Abott. Vysílání z černých skříněk včera zaznamenal dokonce pátrací letoun Orion. A to ve stejných místech jako o víkendu australská loď. Mezinárodní pátrací tým však toto tvrzení zpochybnil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo Orion Australského královské letectva pátrá v Indickém oceánu po pohřešovaném letadle Malaysian Airlines | Zdroj: Reuters

Australský premiér Tony Abott dnes v Pekingu řekl, že úřady jsou si zcela jisté tím, že zachycené signály patří černé skříňce MH370, a záchranáři tak vědí, kde hledat. Je to poprvé, co úředníci či politici tuto možnost potvrdili.

„Zmenšili jsme oblast pátrání a věříme, že signály, které jsme zachytili, jsou opravdu z černé skříňky letadla. Další informace zveřejníme až později při setkání s čínským prezidentem. Chceme tím Číně projevit soustrast s oběťmi tragédie,“ uvedl Abott.

V posledních šesti dnech australská loď Ocean Shield zaznamenala čtyřikrát vysílání na frekvenci, patřící pouze zařízení uchovávajícímu data z letadel. Včera pak signál známý jako pingy zaznamenal údajně i australský letoun P-3 Orion. Analýza zvuků pak potvrdila, že přichází z hloubky zhruba 4,5 kilometru v Indickém oceánu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovějším vývoji v pátrání po ztraceném malajsijském letadle informovala zahraniční zpravodajka ČRo Kateřina Procházková

Podle Abotta je tedy stoprocentně jisté, že signály zachycené v týdnu záchranáři patří ztracenému malajsijskému letadlu. Přesto jsou k vysílání stále pochybnosti. O posledním zmiňovaném záznamu, který měl včera zachytit letoun Orion, se vedou spory.

Mezinárodní pátrací tým dnes vydal prohlášení, ve kterém se píše, že signál, který údajně zaznamenal Orion včera, nepatří ztraceným černým skříňkám z Boeingu MH370. Pochybností je více i proto, že stále nikdo neobjevil žádnou z trosek malajsijského letadla.

Baterie černých skříněk měla už během uplynulého úterý přestat fungovat. Její životnost se totiž odhaduje na zhruba měsíc. Podle některých expertů může ale vydržet i 45 dní. Což se pravděpodobně děje, jsou-li zachycené signály opravdu z ní.

Hraje se o čas, protože vysílání může kdykoli skončit. Černé skříňky jsou hlavním a posledním možným zdrojem informací, který může vysvětlit záhadu okolo Boeingu 777. To ale jen v případě, že v nich budou nějaké informace a během letu nedošlo k jejich odpojení, jako tomu bylo u radarů a dalších přístrojů.

Pátrání po zmizelém malajsijském letadle - použité technologie | Foto: ČTK

Kateřina Procházková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme