ÚSTR povede náměstek Zdeněk Hazdra, porazil historičku Blaiveovou

Novým ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se stal současný náměstek ústavu Zdeněk Hazdra. Ve třetím kole konkurzu získal nadpoloviční většinu hlasů. Po tajném hlasování rady to oznámila její předsedkyně Emilie Benešová. Šestičlenná rada instituce se rozhodovala mezi ním a francouzskou historičkou Muriel Blaiveovou, která do posledního kola také postoupila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Hazdra | Foto: Zbyněk Pecák

Hazdra byl zvolen čtyřmi hlasy, jeden člen rady se zdržel a jeden hlas získala Blaiveová. Rada nevedla podrobnější rozpravu a hlasovala okamžitě.

„Pan Hazdra, byť je nejmladší, má nejvíce manažerských zkušeností,“ uvedla Benešová. Funkce by se měl Hazdra ujmout 1. května. Původně se uvažovalo o 1. červenci.

Zdeněk Hazdra (30)
- Narodil se v Nymburce
- V roce 2007 absolvoval studium historie na FF UP v Olomouci, loni zde získal titul Ph.D.
- Od dubna 2008 do listopadu 2010 pracoval v ÚSTR, kde vytvořil a vedl oddělení zkoumání doby nesvobody (1938-1945)
- Od poloviny května 2010 do poloviny srpna 2010 byl prozatímním ředitelem ÚSTR
- Od dubna 2013 je prvním náměstkem ředitele ÚSTR
- Spolupracuje s Českým rozhlasem a Českou televizí

Hazdra řekl, že vnímá své zvolení jako velký závazek. Výběrem radních byl prý mírně překvapen.

„Budu se snažit odvést co největší kus práce, aby ústav byl fungující institucí a aby si získal renomé, které si určitě pro to, čím se zabývá a co je jeho úkolem, zaslouží,“ řekl.

Věnovat se chce hlavně oblasti vzdělávání a shromažďování vzpomínek pamětníků.

Jako prvního náměstka si chce na ústav přivést historika Ondřeje Matějku, ředitele občanského sdružení Antikomplex. Podle Hazdry je to organizačně schopný a erudovaný akademik.

Hazdra ÚSTR krátce vedl už v létě 2010. Ve funkci nahradí dočasnou ředitelku Pavlu Foglovou, která instituci řídila po odvolání Daniela Hermana, dnes ministra kultury.

Hazdra: Moje priority jsou vzdělávání, orální historie i práce s veřejností

Číst článek

„Jsem rád, že ÚSTR má plnohodnotného ředitele a že je to historik, po období jak Daniela Hermana, tak paní současné ředitelky Pavly Foglové. Sice se nám do výběrového řízení nepřihlásil žádný český Joachim Gauck (německý prezident, pozn. red.), jak jsem o tom kdysi snil, ale přihlásili se celkem kvalifikovaní historici, za nimiž je určitý kus práce, a z tohoto hlediska jsem s volbou spokojený,“ vysvětlil místopředseda rady Ústavu pro studium totalitních režimů Lukáš Jelínek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes byl místopředseda Rady Ústavu pro studium totalitních režimů Lukáš Jelínek

O místo šéfa ústavu, který má nestranně zkoumat dobu komunismu a nacismu, mělo zájem celkem pět kandidátů. Hazdru odmítali někteří zaměstnanci ústavu a odbory. Část zaměstnanců avizovala, že v případě jeho zvolení půjde dokonce do stávky.

Tuto skutečnost rada podle Benešové zvažovala. „Neprotestovali jen proti panu Hazdrovi, protestů bylo víc i proti jiným kandidátům,“ komentovala.

Proti průběhu konkurzu a rozhodnutí rady se v uplynulých týdnech ohradili další dva neúspěšní kandidáti, Konfederace politických vězňů ČR ho dokonce označila za podvodně zorganizovaný. Činnost ústavu provázejí pře politiků i zaměstnanců už od jeho založení v roce 2006.

ČTK, Jana Čermáková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme