Sporné body v návrhu služebního zákona mají řešit koaliční špičky
Koalice se zatím neshodla na podobě návrhu služebního zákona, který má odpolitizovat státní správu a o kterém by Sněmovna mohla rozhodovat v červnu. I po dnešním jednání vyjednavačů ČSSD, ANO a KDU-ČSL zůstalo několik sporných bodů, rozhodnout by o nich měla schůzka vedení vládních stran. Řekl to jeden z účastníků jednání, ministr a šéf legislativní rady vlády Jiří Dienstbier (ČSSD).
Rozdíly podle něj přetrvávají například v názoru na to, jestli má být součástí přijímání uchazeče o práci ve státní správě odborná úřednická zkouška. V mnoha věcech dnes ale podle Dienstbiera vyjednavači dosáhli kompromisu.
Řadu let odkládaný služební zákon je jedním z nejstarších ústavních dluhů České republiky. ČR je jedinou zemí EU, která zákon o státní službě nemá.
Výsledky schůzky přiblížil ministr Jiří Dienstbier ve večerním pořadu Stalo se dnes
ČSSD doufá, že konečný text normy bude hotov ještě v dubnu. V květnu by se pak zákonem, který má vést k odpolitizování státní správy, měly zabývat sněmovní výbory a v červnu plénum dolní komory.
Kompromisu dnes podle Jiřího Dienstbiera vyjednavači dosáhli v tom, že bude výběrové řízení na generálního ředitele státní služby a jeho zástupce. Shodli se také na podobě výběrové komise k obsazování pozic státních tajemníků na ministerstvech a ředitelů jednotlivých sekcí.
Služební zákon zavádí mimo jiné funkci takzvaného superúředníka, tedy generálního ředitele státní služby. Ten a jeho úřad by měli dohlížet na to, aby se při každé výměně ministrů neměnili i vrcholoví úředníci. Zpřísnit by se mělo také obsazování úřednických postů ve státní správě. Zájemce bude muset projít veřejným výběrovým řízením, jehož součástí bude i pohovor v cizím jazyce.
Místopředseda klubu ANO Radek Vondráček ještě před dnešním jednáním uvedl, že poslanci ANO nesouhlasí s paragrafovaným zněním zákona, jak ho připravil právě Dienstbier. Neodpovídá prý předchozím dohodám a koalice tím ztrácí několik měsíců práce.
Výhrady mají i lidovci. Jejich místopředseda Jan Bartošek má paragrafové znění za "zcela špatné".
Sněmovna schválila v prvním čtení novelu služebního zákona koncem ledna. Koalice tak splnila poslední bod, kterým prezident Miloš Zeman podmiňoval jmenování Sobotkovy vlády.