Sporné body v návrhu služebního zákona mají řešit koaliční špičky

Koalice se zatím neshodla na podobě návrhu služebního zákona, který má odpolitizovat státní správu a o kterém by Sněmovna mohla rozhodovat v červnu. I po dnešním jednání vyjednavačů ČSSD, ANO a KDU-ČSL zůstalo několik sporných bodů, rozhodnout by o nich měla schůzka vedení vládních stran. Řekl to jeden z účastníků jednání, ministr a šéf legislativní rady vlády Jiří Dienstbier (ČSSD).

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference, Úřad vlády, Jiří Dienstbier | Foto: Filip Jandourek

Rozdíly podle něj přetrvávají například v názoru na to, jestli má být součástí přijímání uchazeče o práci ve státní správě odborná úřednická zkouška. V mnoha věcech dnes ale podle Dienstbiera vyjednavači dosáhli kompromisu.

Řadu let odkládaný služební zákon je jedním z nejstarších ústavních dluhů České republiky. ČR je jedinou zemí EU, která zákon o státní službě nemá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky schůzky přiblížil ministr Jiří Dienstbier ve večerním pořadu Stalo se dnes

ČSSD doufá, že konečný text normy bude hotov ještě v dubnu. V květnu by se pak zákonem, který má vést k odpolitizování státní správy, měly zabývat sněmovní výbory a v červnu plénum dolní komory.

Kompromisu dnes podle Jiřího Dienstbiera vyjednavači dosáhli v tom, že bude výběrové řízení na generálního ředitele státní služby a jeho zástupce. Shodli se také na podobě výběrové komise k obsazování pozic státních tajemníků na ministerstvech a ředitelů jednotlivých sekcí.

Služební zákon zavádí mimo jiné funkci takzvaného superúředníka, tedy generálního ředitele státní služby. Ten a jeho úřad by měli dohlížet na to, aby se při každé výměně ministrů neměnili i vrcholoví úředníci. Zpřísnit by se mělo také obsazování úřednických postů ve státní správě. Zájemce bude muset projít veřejným výběrovým řízením, jehož součástí bude i pohovor v cizím jazyce.


Místopředseda klubu ANO Radek Vondráček ještě před dnešním jednáním uvedl, že poslanci ANO nesouhlasí s paragrafovaným zněním zákona, jak ho připravil právě Dienstbier. Neodpovídá prý předchozím dohodám a koalice tím ztrácí několik měsíců práce.

Výhrady mají i lidovci. Jejich místopředseda Jan Bartošek má paragrafové znění za "zcela špatné".

Sněmovna schválila v prvním čtení novelu služebního zákona koncem ledna. Koalice tak splnila poslední bod, kterým prezident Miloš Zeman podmiňoval jmenování Sobotkovy vlády.

ČTK, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme