VZP nabízí smír Protonovému centru. Podmínkou je stažení všech žalob

Léčba v pražském Protonovém centru by mohla být pro klienty Všeobecné zdravotní pojišťovny dostupnější. VZP dnes slíbila, že pokud s ní centrum ukončí všechny právní spory, nabídne mu novou smlouvu. Podle ní by měla být léčba v pražském centru dostupná všem pacientům s nádory, kteří ji potřebují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proton Therapy Center v Praze | Foto: Proton Therapy Center Czech

Všeobecná zdravotní pojišťovna se s Protonovým centrem dohaduje už roky o tom, kolika pacientům se léčba touto drahou metodou zaplatí. Protonové centrum tvrdí, že VZP porušuje už dříve uzavřené dohody, a proto pojišťovnu žaluje. Vedení největší zdravotní pojišťovny teď nabízí smír.

„V prvním kroku musí dojít jednoznačně ke stažení všech žalob, které jsou vedeny mezi Protonovým centrem Praha a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Posun v dlouholetém sporu mezi VZP a Protonovým centrem Praha přiblížil redaktor Martin Karlík

„V druhém kroku pak dojde k uzavření smluvního vztahu, standardního smluvního vztahu, který bude vycházet pouze a jen z odborných kritérií, jasně definovaných zástupci příslušné odborné společnosti, a jasných indikačních kritérií,“ přibližuje šéf VZP Zdeněk Kabátek.

Pacienti sice měli u některých diagnóz k protonové léčbě přístup, Všeobecná zdravotní pojišťovna je ale posílala do centra v německém Mnichově a ne v Praze. Podle pojišťovny prý v Mnichově za léčbu nabídli nižší ceny.

Protonové centrum jakoukoliv snahu o dohodu s VZP vítá, potvrdil v České televizi mluvčí centra Vladimír Šulc. Paradox je ale v tom, že podobný návrh už delší dobu prosazuje Protonové centrum, říká ředitelka Nadačního fondu pro protonovou terapii Mirka Čejková.

Smlouva z roku 2006 zavazuje VZP uhradit ročně léčbu 1600 pacientů v Protonovém centru za zhruba miliardu korun. Podle pojišťovny však smlouva neplatí a počty pacientů jsou nereálné. Protonové centrum, které na dodržení smlouvy trvalo, loni iniciovalo arbitráž.

„Z mého pohledu vystoupení pana Kabátka vypadá sice líbivě, ale vlastně to, co řekl, už celou dobu leží na stole. Protože to bylo Protonové centrum, kdo akceptoval cenu, kdo akceptoval dobu trvání kontraktu. I stažení arbitráže navrhovalo Protonové centrum,“ podotýká Čejková.

Odkdy by nová pravidla pro léčbu v pražském centru mohla platit, zatím není jasné - dohoda ještě není uzavřená. Rozhodnout se má až na jednání VZP s Protonovým centrem, které začne zítra. Protože je to složitý proces, jednání nejspíš potrvá několik dní. Navíc pak musí dohodu schválit ještě správní rada VZP.

Kromě VZP hradí protonovou léčbu svým pacientům ještě Vojenská zdravotní pojišťovna, ostatní pojišťovny nikoliv.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme