Statisíce Poláků míří do Vatikánu na svatořečení papeže Jana Pavla II.

Polsko se chystá na zítřejší svatořečení svého rodáka, papeže Jana Pavla II. Přímo do Vatikánu míří statisíce Poláků. Ti, kteří zůstanou v Polsku, budou slavnostní okamžik sledovat hlavně na velkoplošných obrazovkách na náměstích. Kromě Jana Pavla II. bude zítra prohlášen za svatého i papež Jan XXIII. Přípravy v Římě vrcholí. Svatořečení bude přihlížet nejméně milion poutníků z celého světa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řím se chystá na svatořečení papežů Jana XXIII. a Jana Pavla II. (26. 4. 2014) | Foto: Robert Mikoláš

Do Vatikánu se vydaly statisíce Poláků, aby si svatořečení Jana Pavla II. užily přímo na místě. Do Říma mířily v posledních dnech speciální vlakové spoje a zájezdy cestovních kanceláří.

Kněží varují věřící před překupníky, kteří nabízejí vstupenky na kanonizaci. Vstup na náměstí svatého Petra je přitom zdarma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přípravy na svatořečení papežů Jana XXIII. a Jana Pavla II. sleduje v Římě zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš

Slavnostní okamžik z Vatikánu pak budou přenášet živě polské televize a rozhlasové stanice. Jak vyplývá z aktuálních průzkumů veřejného mínění, pro 98 procent Poláků je prohlášení Jana Pavla II. za svatého nesmírně důležité. Většina polského národa ho dodnes považuje za největší morální autoritu.

Nedělního svatořečení papežů se zúčastní miliony lidí z celého světa. Úřady v italské metropoli i ve Vatikánu proto posílily policejní hlídky v ulicích, nápor návštěvníků pomáhají zvládnout i tisíce dobrovolníků.

Metro v den kanonizace pojede nonstop, stejně jako některé autobusové linky. Dobrovolníci radí lidem zejména právě u vstupů do metra. Připraveny jsou třeba čtyři miliony lahví vody a také 13 stanic první pomoci.

Řím se mění v novodobý Babylon

Už nyní se do věčného města doslova valí davy věřících ze všech koutů světa a Řím se spolu s Vatikánem mění v novodobý Babylon. Úřady očekávají, že u příležitosti svatořečení obou papežů přijedou až dva miliony poutníků, jen z různých koutů Evropy pak do Říma přijede na dva tisíce autobusů.

Řím se chystá na svatořečení papežů Jana XXIII. a Jana Pavla II. (26. 4. 2014) | Foto: Robert Mikoláš

Do centra se však cestující dostanou jen kyvadlovou dopravou. Všichni se ale na Svatopetrské náměstí nevejdou, ostatní proto budou moci celý obřad sledovat na 17 obřích obrazovkách.

Už dnešní odpolední a večerní mše v kostelech napříč Římem a Vatikánem se nesly v duchu nedělního svatořečení. Věřící při vstupu do křesťanských svatostánků vítaly portréty obou papežů. Mnozí lidé dovnitř vstupovali se skládacími židlemi i spacáky, nocovat prý chtějí přímo na svatopetrském náměstí, aby byli co nejblíž.

Polský mladík ujel dva tisíce kilometrů na kole, aby vzdal poctu Janu Pavlu II.

Číst článek

S oběma papeži jsou spojeny klíčové okamžiky dějin 20. století, nejen církevních. Jan XXIII. svolal převratný II. vatikánský koncil reagující na potřeby moderní doby.

Jan Pavel II. je proslulý především svým podílem na zhroucení komunistických totalitních režimů ve střední a východní Evropě. Jejich společné svatořečení je velmi symbolické. Zdůrazňuje skutečnost, že Jan Pavel II. navázal na myšlenky Jana XXIII.

Kanonizace papežů | Foto: Český rozhlas

Robert Mikoláš, Petr Vavrouška, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme