Americká ministryně zdravotnictví rezignovala kvůli potížím s Obamacare

Technické komplikace i zmatky kolem rozjezdu reformy zdravotnictví známé jako Obamacare jsou důvodem, proč americkou administrativu opouští dlouholetá ministryně zdravotnictví Kathleen Sebeliusová. Bílý dům přesto označuje reformu za úspěch.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně zdravotnictví Kathleen Sebeliusová opustila po letech vládu prezidenta Baracka Obamy

Ministryně zdravotnictví Kathleen Sebeliusová opustila po letech vládu prezidenta Baracka Obamy | Zdroj: Reuters

Reformu provázela po jejím spuštění v říjnu spousta problémů. Webová stránka, kde se Američané mohli hlásit, často kolabovala a lidé nerozuměli tomu, co vlastně mají dělat. Také kvůli tomu byl o zápis do systému pojištění celkově malý zájem.

Sebeliusová, která svůj post zastávala od roku 2009, se podle deníku New York Times rozhodla odejít sama. Novináři nicméně připomínají, že Bílý dům neskrýval rozladění nad tím, jak měla reforma komplikované začátky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťovala washingtonská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová

Změnit systém zdravotnictví k lepšímu je totiž jedním z hlavních cílů, které si v prezidentské funkci určil Barack Obama.

Reforma má zmenšit nespravedlnost v rámci amerického zdravotního systému a pomoci 48 milionům Američanů, kteří dosud neměli vůbec žádné zdravotní pojištění. Dlouhodobě chce také snížit cenu zdravotní péče a změnit podmínky plnění.

Vleklé komplikace ovšem vyvolaly u americké veřejnosti značnou skepsi. Panují tedy spíše obavy, aby se z reformy nestala noční můra prezidentského úřadu. Navíc se blíží podzimní kongresové volby.

O nový systém zdravotní péče ve Spojených státech byl poslední den zápisu enormní zájem | Foto: Reuters

Před dvěma týdny skončila lhůta, během které se lidé mohli do nového systému zdravotní péče zaregistrovat. Pojištění si pořídilo přes sedm milionů Američanů, obzvlášť velký zájem byl poslední den zápisu. Vláda tvrdí, že reforma je na cestě k úspěchu.

Reforma ale stále zůstává kontroverzním tématem. Kritikům – převážně z řad republikánů – nejvíc vadí, že vláda změnou systému zasahuje do osobních svobod občanů i do trhu se zdravotní péčí.

Terčem kritiky je také to, že pokud nebudou mít Američané vůbec žádné pojištění, hrozí jim nově daňová pokuta. Podle průzkumů většina obyvatel Spojených států stojí o nějakou formu změny zdravotního systému, zásadně se ale liší v názoru, jak ji provést.

Lenka Kabrhelová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme