Policisté mají zvýšenou pohotovost, zaměří se na dodržování pravidel i alkohol

S hustým provozem a případnými kolonami musejí počítat řidiči, kteří se o Velikonocích chystají na cesty. Na plynulost a bezpečnost provozu bude dohlížet až 1500 policistů, kteří mají ode dneška do pondělí zvýšenou pohotovost. Kontrolovat budou častěji i alkohol za volantem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté sledují svého kolegu při řízení křižovatky | Foto: Honza Ptáček

„Budeme se soustředit zejména hlavní dopravní tahy. Nicméně budeme cílit náš dohled i do turistických či rekreačně významných oblastí,“ přibližuje ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Policisté se podle něj zaměří obecně na dodržování pravidel silničního provozu.

Lerch řidiče také upozorňuje, že v tomto období probíhá na českých silnicích i dopravně-bezpečnostní akce pod záštitou organizace Tispol. Je to mezinárodní akce zaměřená na dodržování rychlostních limitů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Velikonoční policejní opatření popsal v Ranním Interview Radiožurnálu ředitel dopravní policie Tomáš Lerch.

„Takže se budeme soustředit na rychlostní limity a zároveň se určitě zaměříme i na požívání alkoholu za volantem,“ dodává.

Mnozí řidiči si teprve o tomto víkendu poprvé vyzkouší jízdu v úzkých pruzích na dálnici D1. Tomáš Lerch jim proto doporučuje sledovat bedlivě dopravní zpravodajství.

„A pokud se dostanou do omezeného úseku, kde jsou zúžené profily, a jestliže se necítí na jízdu v užším levém pruhu, rozhodně využít pravý. Ten je uzpůsoben pro nákladní vozidla a pro osobní auta je naprosto bezpečný a široký,“ vysvětluje.

K Velikonocím patří i alkohol a bohužel také řidiči pod jeho vlivem. Podle Lercha se situace v této oblasti oproti minulosti příliš nezlepšila. „Počet nehod pod vlivem alkoholu se pohybuje kolem šesti procent, u velikonočních svátků je to 10 procent,“ říká.

Výše zjištěného alkoholu u řidičů roste

„Byť klesají počty dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu, roste výše zjištěného alkoholu u řidičů. Téměř tři čtvrtě nehod zaviněných pod vlivem alkoholu mají na svědomí řidiči s obsahem alkoholu nad jedno promile, což je obrovské číslo,“ upřesňuje šéf dopravních policistů.

Policie podle něj bude vycházet z regionálních zkušeností a bude se soustředit do regionů, kde alkohol bývá příčinou vážných dopravních nehod.

V období Velikonoc se navíc pohybují na silnicích a v jejich blízkosti pod vlivem alkoholu také cyklisté a chodci.

Eva Kézrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme