Experti pátrají v klášteře Trinitarias po ostatcích spisovatele Cervantese

Španělé hledají tělesné ostatky Miguela de Cervantese. Téměř 400 let po smrti autora slavného románu Don Quijote de la Mancha se pomocí špičkové technologie pokoušejí najít přesné místo jeho posledního odpočinku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Specialisté pomocí radaru pátrají po ostatcích Miguela de Cervantese v klášteře Trinitarias | Zdroj: Reuters

„Byl to udatný voják, i když peníze mu to nepřineslo. Ani jako státnímu úředníkovi se mu pak příliš nevedlo. Byl rytířem, sice chudým, ale důstojným," charakterizuje spisovatele, který zemřel údajně na cirhózu jater roku 1616 ve věku 69 let, španělský historik Fernando de Prada.

Je známé, že slavný španělský romanopisec je pochovaný v madridském klášteře Trinitarias. Neví se však, kde přesně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pátrání po velkém španělském spisovateli shrnuje spolupracovnice Českého rozhlasu ve Španělsku Ľubica Zlochová

Experti se proto ode dneška snaží pomocí georadaru a infračervených paprsků Cervantesovy ostatky lokalizovat. Jde o společné úsilí geofyziků, historiků a antropologů.

„Když zemřel, neměl už prakticky žádné zuby a měl pokřivenou páteř. Kvůli levé paži, kterou měl vážně zraněnou z boje, mu přezdívali ‚jednoruký z Lepanta‘,“ přibližuje antropolog Francisco Etxeberría. Prý měl i na hrudi ránu po výstřelu.

Španělé chtějí ostatky svého nejznámějšího spisovatele najít, důstojně uložit a místo jeho odpočinku zpřístupnit veřejnosti v roce 2016, kdy uplyne 400 let od jeho smrti.

Poslední dobou se také proslýchá, že Španělé nevědí, kde mají pochované své další velikány jako Lopeho de Vega, Pedra Calderóna de la Barca či malíře Diega Velázqueze.

Miguel de Servantes napsal svého Důmyslného rytíře Dona Quijota de la Mancha ve vězení v Seville. Jeho román je po bibli druhou nejpřekládanější knihou světa.

Miguel de Cervantes Saavedra, rytina z roku 1791 | Foto: Fernando Selma

Ľubica Zlochová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme