Po nehodě jihokorejského trajektu se stále pohřešuje na 300 lidí. Jejich šance klesají

Téměř tři stovky lidí se stále pohřešují po nehodě trajektu v Jižní Koreji. Jejich šance na záchranu jsou podle odborníků mizivé. Voda je chladná a plavidlo je dnem vzhůru. Při nehodě přišli o život nejméně čtyři lidé, ale mnoho dalších, především dětí, úřady stále pohřešují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záchranáři stále pátrají po pohřešovaných po nehodě jihokorejského trajektu | Zdroj: Reuters

Záchrannou akci museli potápěči a vojáci na noc přerušit. Zítra jim práci bude podle předpovědi komplikovat špatné počasí.

Až 292 lidí, které stále úřady pohřešují, pravděpodobně uvízlo v lodi. Vzhledem k nedostatku kyslíku a zimě jsou jejich šance na přežití minimální.

"Objevili jsme dalšího mrtvého. Počet obětí tak dosáhl čtyř, jsou to zaměstnankyně trajektu, student ze střední školy a poslední dvě oběti zatím nebyly identifikovány Pravděpodobně to jsou také studenti," řekl jihokorejský ministr bezpečnosti a veřejné správy Kang Pjong - kju.

Odborníci i veřejnost pak kritizují pozdní a neprofesionální zásah záchranářů. Na místo nehody už dorazila i jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje.

Plavidlo vyslalo časně ráno nedaleko jihozápadního pobřeží země tísňový signál pobřežní hlídce, protože se začalo naklánět a později se potopilo. Podle úřadů bylo na palubě 325 středoškoláků, 15 učitelů, 30 členů posádky a 89 dalších pasažérů. Studenti byli na školním výletě na populární ostrov Čedžu vzdálený asi 100 kilometrů od Korejského poloostrova.

"Je to strašné neštěstí. Jsou to naše milované děti, které jsou v ohrožení. Situace je opravdu vážná, záchrana nepokračuje tak, jak by měla. Navíc nikdo neví, co se přesně stalo. Rodiny dětí určitě trpí. Všichni jen doufáme, že co nejvíce lidí bude ještě zachráněno," říká majitelka hotelu v jihokorejském Pchjong-čangu.

Příčina nehody se stále vyšetřuje. Podle některých jihokorejských medií se trajekt potopil, poté, co narazil na skálu. Během dvou hodin bylo plavidlo zcela pod vodou. Mohla se otevřít nákladová vrata, v úvahu přichází i výbuch ve strojovně, ale možností je víc.

Nepodaří-li se tři stovky lidí, stále uvězněných v podpalubí vysvobodit, půjde o největší katastrofu v Jižní Koreji za posledních dvacet let.

U pobřeží Jižní Koreje ztroskotal trajekt. Úřady potvrdily dva mrtvé

Číst článek

Noc komplikuje záchranné práce | Foto: Reuters

Milan Kopp, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme