Pardubické divadlo chystá premiéru hry Králova řeč

Východočeské divadlo uvede o víkendu premiéru hry s názvem Králova řeč. Inscenaci proslavilo stejnojmenné filmové zpracování, které získalo čtyři Oscary.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z filmu Králova řeč (Colin Firth, Helena Bonham Carterová) | Foto: Bontonfilm

Děj vychází z reálných historických událostí, které se týkají britské královské rodiny. Diváci se stanou svědky skutečného příběhu prince Alberta, budoucího krále Jiřího VI., který se potýká s vadou řeči.

Anglický dramatik David Seidler začal hru psát na počátku osmdesátých let 20. století. Když se ale chtěl dostat k tajným zápiskům australského logopeda Lionela Loguea, matka dnešní královny Alžběty II. to zakázala. Přístup k jeho deníkům získal až po její smrti v roce 2002.

Podle dramaturgyně Jany Uherové je to velmi dobře a moderně napsaná hra.

„To, že se člověk dívá na nedávnou minulost, která je takovým zvláštním způsobem zajímavá, tak dráždivost je pro diváky určitě přitažlivá. Navíc si myslím, že jsou tam alespoň čtyři skvělé herecké příležitosti. Takže je zcela jistě mnoho důvodů, proč je tato hra ještě dnes aktuální.“

Naďa Kubínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme