Americká politika vůči Rusku selhala, myslí si odborník na diplomacii Kralev

Krize na Ukrajině západní velmoci překvapila. Tak rychlý zábor Krymského poloostrova nečekaly. Situace na východě Ukrajiny teď velmi připomíná krymský scénář a Západ zvažuje, jak Rusko když už ne zastavit, tak alespoň přibrzdit. Podle předního amerického odborníka na zahraniční politiku Washingtonu Nicholase Kraleva je teď jedna věc naprosto zřejmá. Americká politika vůči Rusku selhala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přední odborník na americkou diplomacii Nicholas Kralev | Foto: Oficiální Facebook Nicholase Kraleva

„Každého to překvapilo. Nikdo nečekal, že pád Janukovyče vyústí ruským jednostranným záborem ukrajinského území nebo ruskými pokusy ovlivňovat východ Ukrajiny,“ říká.

Kralev je někdejší korespondent Financial Times a Washington Times, na zahraničních cestách doprovázel čtyři americké ministry zahraničí. Tou poslední byla Hillary Clintonová.

„Nemám přístup k utajovaným informacím, protože nepracuji pro americkou vládu. Ale nikde jsem nezaslechl, že by Spojené státy měly informace od tajné služby, že se něco takového chystá,“ poznamenává odborník na diplomacii USA.

Přehrát

00:00 / 00:00

S předním odborníkem na americkou diplomacii Nicholasem Kralevem mluvil Pavel Polák

Jakou lekci si tedy Spojené státy z ukrajinské krize berou? Podle Nicholase Kraleva Washington teď podrobně reviduje svoje plány. A hledá v nich chyby.

„Více než 15 let se Západ - Spojené státy a Evropa - snažily integrovat Rusko do transatlantické společnosti, udělat z Ruska partnera. Proto Spojené státy tak tlačily na to, aby se Rusko stalo členem Světové obchodní organizace. Barack Obama ve svém prvním volebním období prosazoval restart vzájemných vztahů,“ popisuje Kralev a dodává:

„Je jasné, že to byla špatná politika. Tehdy jsme to nevěděli. Restart vzájemných vztahů tehdy dával smysl. Tento přístup vycházel z naděje, že Rusko bude dělat, co od něj Západ očekává.“

Rusko oznámilo, že ukončilo manévry poblíž ukrajinské hranice

Číst článek

Jenže Rusko podle Kraleva už zájem o sbližování se Západem nemá. „Vladimir Putin chce z Ruska opět vytvořit supervelmoc. Může toho dosáhnout snadno, pokud má nepřítele. Je pak jednodušší získat občany na svou stranu, a zůstat tak déle u moci. Za toho nepřítele si znovu vybral Spojené státy,“ vysvětluje.

Americký vojenský zásah na Ukrajině Washington odmítá. Američané sází na sankce a těch se budou držet i nadále, přestože zatím nejsou podle Kraleva příliš účinné. To se ale pravděpodobně velmi brzy změní.

Politika vůči Ukrajině má v Rusku i kritiky. V Moskvě uspořádali malé referendum

Číst článek

„Lidé podceňují moc a schopnost Spojených států ovlivňovat zahraniční banky a další finanční instituce. Určují, s kým budou a s kým nebudou dělat byznys. A to bude Rusko a ruskou ekonomiku velmi bolet. Myslím, že to Rusové dobře vědí,“ uzavírá expert na americkou zahraniční politiku.

Ekonomické zbraně jsou v 21. století dost možná mnohem účinnější než zbraně konvenční. O tom je Nicholas Kralev přesvědčený.

Pavel Polák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme