Radarem v Brdech spolupráce neskončila, Spojené státy i nadále podporují český výzkum
Před pěti lety Američané oznámili, že radarová základna v Brdech nakonec nebude. Pro Česko ale tehdy spolupráce s Pentagonem neskončila. Spojené státy americké se rozhodly podporovat špičkový výzkum a vybraly si některá tuzemská akademická pracoviště a firmy, které doteď pro zaoceánskou velmoc pracují. Jde ale spíš o ojedinělé případy.
„Náš výzkum je přímo pro americkou agenturu raketové obrany, projekt už běží skoro šestým rokem. Bylo to hlavně o zpracování obrazu a statistickém rozpoznávání,“ popisuje spolupráci profesor Václav Hlaváč, vedoucí centra strojového vnímání na ČVUT.
Nejprve čeští experti pracovali v IT technologiích na různých analogických úlohách. Dalším z úkolů bylo například sledování kosmického smetí na oběžné dráze. Kdyby tyto malé objekty narazily do družic, mohly by je vážně poškodit, protože se pohybují obrovskou rychlostí.
„Nakonec jsme navázali spolupráci s Karlovou univerzitou. Oni mají šedesáticentimetrový teleskop umístěný v Ondřejově a jeden náš kolega ho ovládá ze svého obývacího pokoje,“ popisuje pokračování projektu Václav Hlaváč.
Podobně Američané spolupracovali také s Fyzikálním ústavem Akademie věd, který zkoumal vlastnosti materiálů pro armádní průmysl.
USA se zajímají také o jaderný výzkum a medicínu. Podle profesora Vladimíra Maříka z vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace je spolupráce stále výhodná pro obě strany.
„Protože česká výzkumná pracoviště dostaly financování, získaly v tom řešení také další know-how a americká strana získala úplně jiný pohled na některé problémy,“ vysvětluje.
Původně Česko očekávalo, že USA budou paušálně financovat výzkum a to odhadem v řádech statisíců dolarů. To se ale nenaplnilo.
Spolupráci s USA koordinuje v Praze pobočka amerického Úřadu pro námořní výzkum. Na rozjezd jednoho projektu dává 20 tisíc dolarů.