Za únosem členů OBSE jsou nejspíš profesionálně vycvičené jednotky

Za únosem členů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, ke kterému došlo před víc než 14 dny ve východním Slavjansku, stojí zřejmě profesionálně vycvičené jednotky. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to řekl jeden ze zajatých porovatelů – příslušník české armády Josef Přerovský.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důstojník Josef Přerovský | Foto: Filip Jandourek

„Nejprve přijela první skupina ozbrojenců, kteří nás zadrželi. Během pěti minut dorazila další skupina ozbrojenců, kteří zaujali kruhovou obranu celého prostoru, zabezpečili celý prostor,“ popsal Přerovský.

„Vypadalo to jako akce profesionálně vycvičených lidí. Spíš speciální složky armády než přímo běžné jednotky,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s podplukovníkem Josefem Přerovským, který byl spolu se skupinou pozorovatelů OBSE zajat ve Slavjansku, o dění na Ukrajině, únosu, ale také o monitorování činů ukrajinské armády. Moderuje Martin Veselovský

Vojenské kontrolory zadržovali separatisté od pátku 25. dubna. Na výzvy ze Západu a ze strany OBSE k jejich propuštění dlouho vzbouřenci ani samozvaný starosta Slavjansku Ponomarjov nereagovali vstřícně.

Obrat přinesla návštěva ruského emisara, bývalého ombudsmana Vladimira Lukina. Ten se spojil s tajemníkem OBSE a společnými silami přesvědčili obránce města, aby rukojmí vydali.

Kontroloři se na svobodu dostali 3. května. Propuštěno bylo všech sedm důstojníků a pět členů jejich doprovodu.

Podplukovník Josef Přerovský se v doprovodu Martina Stropnického vrátil do Prahy | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Tereza Chlubná, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme