Nizozemsko zaplavila oranžová, celá země slaví královy narozeniny

Každý správný Nizozemec se dnes oblékl do národní barvy, tedy do oranžové. V Nizozemsku propuklo něco, čemu tamní říkají oranžové šílenství. A proč to všechno? Nizozemci dnes totiž slaví narozeniny svého krále Viléma-Alexandra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lány tulipánů jsou pro Nizozemí typické | Foto: Pavel Novák

V ulicích Amstelveenu jsou tisíce lidí. Všichni mají na sobě něco oranžového.

Král Vilém-Alexander si letos k oslavě svých narozenin vybral toto městečko, ale podobně to vypadá v celém Nizozemsku. V Amsterodamu slaví v ulicích až milion lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O "oranžovém šílenství", které zaplavilo Nizozemsko, informoval zahraniční zpravodaj ČRo Ondřej Houska

Zatímco například ve Španělsku popularita krále klesá, v Nizozemsku je to naopak. Vilém-Alexandr je velmi populárním panovníkem. Oblíbená je také monarchie jako taková.

Podle průzkumů je 70 až 80 procent Nizozemců je spokojeno, že je jejich země královstvím. Královská rodina nemá žádné skandály, jako tomu bylo před lety třeba ve Velké Británii.

Vilém-Alexander je na trůně přesně rok a je ve 47 letech nejmladším panovníkem v Evropě. K jeho popularitě přispívá také jeho půvabná manželka původem z Argentiny.

Nizozemský král Vilém-Alexandr a jeho žena Maxima (vlevo) přivítali počátkem dubna v Amsterodamu švédského krále Carla Gustafa a jeho ženu Silvii | Foto: Reuters

kapili.com , Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme