Začíná Mezinárodní den běhu naboso, v Praze si už bosou chůzi během týdne vyzkoušeli

Pro třetinu lidí na světě je běžné chodit bez bot, nemají na ně prostředky. Skupina sto padesáti nadšenců se proto v týdnu zula, aby upozornila, že život bez jediného páru obuvi přináší nejen zdravotní ale i sociální problémy. Prošli se bosí po pražském nábřeží u Vltavy. Dnes si bosou chůzi můžete vyzkoušet i vy, startuje totiž Mezinárodní den běhu naboso.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lehký tanec stokilového muže | Foto: Ľubomír Smatana

„Nechali jsme úsek na Náplavce vyčistit od skla, protože jsme si všimli, že tam byl problém,“ říká organizátorka akce Lýdie Kárníková.

Procházka bez bot měla upozornit na situaci ve světě, kde více než třetina lidí nevlastní jediný pár obuvi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chůzi naboso si vyzkoušela reportérka Pavla Firbacherová

„Zdá se to jako hrozně banální problém, ale v podstatě je to zásadní překážka v žití plnohodnotného života – týká se to hlavně dětí, které nemůžou bez bot docházet do školy,“ popisuje Kárníková.

Účastníci bosé vycházky byli většinou mile překvapeni, jak snadná a bezbolestná taková chůze je.

„Je to překvapivě příjemná chůze, čekal jsem, že to bude studený a že to bude víc píchat, že tam budou kamínky, a že to bude bolet,“ vypráví mladík.

Podél Vltavy se šlo zhruba nějakých 20 minut a za tu dobu lidé urazili asi jeden a půl kilometru. Podle ortopeda Stanislava Popelky to prý bohatě stačí.

„Chodit na boso, si myslím, je vhodné po nějakém nerovném terénu, v přírodě, po trávě. Ale chodit na boso na tvrdé dlažbě si myslím, že pro vývoj nohy není zrovna ideální,“ uvádí.

Na konci pochodu už stačilo jen vyřešit, co se špinavými chodidly.

Anna Maňourová, Pavla Firbacherová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme