Hasiče z Vysočiny plně vytížily včely, za jediný den kvůli nim vyjeli třicetkrát

V úterý dvanáct výjezdů za nebezpečným hmyzem, ve středu skoro třicet. Taková je statistika hasičů z Vysočiny. Pěkné počasí totiž vyhání včelí roje do přírody i do měst a lidé volají stále častěji na tísňovou linku o pomoc. Většina všech zásahů v posledních dnech tak patří právě včelám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči likvidují včelí roj | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

„Vozíme s sebou ochranný oděv, i když kolikrát se nedá použít, protože jsou zalezlé na takových místech, kam se v tom nedá vlézt. Vozíme i vysavač, kterým se dá roj zlikvidovat. Samozřejmě nejdřív konzultujeme věc se včelařem. Pokud se najde včelař, který je ochoten si roj odchytit, tak volíme tuhle variantu,“ popisuje jihlavský hasič Jan Michelfait.

Za jednu směnu vyjíždí likvidovat roje i desetkrát. Například na volání Radima Vltavského, kterého zaskočil roj včel pod Brněnským mostem, a tak vytočil linku 150.

Přehrát

00:00 / 00:00

U jednoho z výjezdů ke včelám byla s hasiči i reportérka Olga Štrejbarová

„Se synem jsme se vraceli z procházky a všimli jsme si, že se ve zdi rojí včely. A jelikož tady vede cyklostezka, tak se mi to zdálo dost nebezpečné, proto jsme zavolali hasiče,“ říká pan Radim.

Hasič Honza si nasazuje ochranný oblek a chystá se ke zdi, aby roj včel zlikvidoval. Kolega zatím zapíná speciální vysavač.

Volat kvůli nebezpečnému hmyzu na tísňovou linku není ani ostuda, ani zbytečnost. Hasiči lidem radí nepouštět se za každou cenu do boje s rojem na vlastní pěst.

„Nemusí mít ostych. Samozřejmě pokud je to ohrožuje na zdraví, na životě, nebo jejich děti, tak je lepší hasiče zavolat,“ potvrzuje ředitel územního odboru Jihlava Petr Kotinský.

Olga Štrejbarová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme