Dokazování v hlavní větvi metanolové kauzy skončilo, rozsudek padne koncem května

Zlínský krajský soud dnes ukončil dokazování v hlavní, takzvané zlínské větvi metanolové kauzy. Soudce Radomír Koudela vynese rozsudek 21. nebo 22. května. Ve Zlíně je vedle tří hlavních aktérů případu souzeno i sedm dalších distributorů. Některým hrozí i výjimečný trest, včetně doživotí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský soud ve Zlíně začal 3. března projednávat kauzu hlavní, takzvané zlínské větve metanolové kauzy | Foto: ČTK

První hlavní líčení nařídil soud 3. března a celkem se důkazy probíral patnáct dnů.

Dnes opětovně vyslechl znalce, kteří doplňovali znalecké posudky, a také další obhajobou požadované policisty a celníky. Přehrávaly se i videozáznamy. Nic převratného ale dnešek do celé kauzy dnešek nevnesl. Obhájci navrhovali některé další důkazy, ale soud vše zamítl a dokazování ukončil.

Trojici Tomáš Křepela, Rudolf Fian a Jiří Vacula také prodloužil vazbu. Chtěl předejít případným problémům s končící vazební lhůtou. Křepela a Fian, podle obžaloby takzvaní míchači smrtící směsi etanolu a metanolu, na to reagovali stížností, takže jejich žádost o propuštění z vazby projedná ještě vrchní soud v Olomouci.

Tři hlavní obžalovaní jsou rozdělení v tom, že Vacula se k části skutků přiznal, kdežto Křepela s Fianem k ničemu. Soud tak dnes lehce pobavili asi dvacetiminutovou výměnou názorů na téma, kdo je a kdo není lhář.

Rozsudek má padnout 21. nebo 22. května. Které datum je pravděpodobnější, zatím není jasné. Je deset obviněných a deset závěrečných řečí obhájců plus žaloba.

Začne se už 12. května, 21. května pak dostanou slovo obžalovaní a vše bude záležet na tom, jak obsáhlé jejich řeči budou. Čím delší, tím vyšší pravděpodobnost vynesení rozsudku až den poté.

Metanolová aféra začala 3. září 2012 a vyžádala si 50 obětí.

Otravy metylalkoholem | Foto: Český rozhlas

Schéma cesty smrtící směsi | Foto: Český rozhlas

Pavel Sedláček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme