USA stáhne vojáky do konce roku, slíbil Obama v Afghánistánu

Spojené státy se chystají ke konci roku 2014 'zodpovědně' ukončit válku v Afghánistánu. Během nečekané návštěvy amerických jednotek v zemi to prohlásil prezident Barack Obama. Zahraniční vojáci se mají stáhnout z Afghánistánu koncem letošního roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Barack Obama u vojáků na základně v afghánském Bagramu | Zdroj: Reuters

Americký prezident na základně v afghánském Bagramu poděkoval nastoupeným jednotkám za jejich službu.

„Byl to jasný vzkaz, že si americký prezident nasazení vojáků v nejdelším konfliktu váží,“ uvedla zpravodajka Českého rozhlasu v USA Lenka Kabrhelová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návštěvě prezidenta Baracka Obamy na vojenské základně v Afghánistánu mluvila zpravodajka Českého rozhlasu v USA Lenka Kabrhelová

Prezident navíc nebyl v Afghánistánu už celé dva roky. V USA se intenzivně debatuje o tom, jak bude mise vypadat dál po skončení letošního roku, kdy se mají všichni zahraniční vojáci ze země stáhnout.

Spojené státy jsou podle Baracka Obamy připravené po skončení mise ponechat v Afghánistánu malý kontingent čítající 10 až 15 tisíc vojáků, který by pokračoval ve výcviku afghánských vojáků a asistoval při protiteroristických operacích.

Odcházející afghánský prezident Hamíd Karzáí ale plán odmítl schválit, jeho osud tak bude záviset na rozhodnutí nově zvolené hlavy státu.

Karzáí navíc odmítl Obamovo pozvání na základnu v Bagramu, vzkázal, že se s ním setká pouze v prezidentském paláci.

Prezident okamžitě po návratu v sedm hodin ráno stanul v čele pietní akce na národním hřbitově v Arlingtonu ve Virginii.

Arlingtonský hřbitov | Foto: Miroslav Konvalina

Rodiny si připomínají oběti i novějších vojenských akcí. V Afghánistánu za 13 let trvání mise zemřelo přes 2100 vojáků. Tisíce dalších ale utrpěly vážná zranění s následky na celý život.

Prezident v těchto dnech čelí kritice také za to, v jakých podmínkách váleční veteráni žijí. Obama přímo v Afghánistánu, v předvečer svátku Memorial Day, kdy si Američani památku padlých připomínají, slíbil, že se péče o ně zlepší.

Prezident Barack Obama promluvil k americkým vojákům na základně v afghánském Bagramu | Foto: Reuters

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme