Aktivisté si v Letech připomínají 70. výročí romského odboje proti nacismu

Aktivisté čtvrtým dnem blokují vepřín v Letech u Písku. Nelíbí se jim, že farma stojí na místě bývalého pracovního tábora pro Romy. Pozůstalí po obětech holocaustu po jejím odstranění volají už desítky let. Dnes do Letů přijeli, aby památku svých předků uctili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivisté blokovali vepřín v Letech u Písku. Požadovali jeho zrušení | Zdroj: ČTK

Pozůstalí po obětech holocaustu dnes odpoledne položili květiny k bráně vepřína, připomenuli si romské povstání ve vyhlazovacím táboře Osvětim před 70 lety. Z farmy se piety nikdo neúčastnil.

Aktivisté blokují vjezd na farmu od úterý, teď už je protest klidný. Na místě chtějí vydržet celý víkend. Zítra například plánují komentované prohlídky naučné stezky Cesty smrti, kudy chodili vězni letského tábora. V neděli tam pak bude student romanistiky Michal Mižigar přednášet o Romech v dobách nacismu.

Shromáždění aktivisté požadují okamžité ukončení činnosti prasečí farmy, odvezení prasat, demolici objektů a vyčištění areálu od prasečích exkrementů. Chtějí také, aby na místě byl vybudovaný důstojný památník obětem holocaustu. Peníze na něj by si podle svých slov zařídili sami.

Současné pietní místo bylo vybudované na druhé straně od vepřína, než je původní místo pracovního tábora. Zpřístupněno bylo v roce 2010 a od vepřína ho dělí pás stromů.

Lucie Hochmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme