Egyptský soud s novináři Al-Džazíry opět nepřinesl žádný posun, obhajoba se bouří

V Egyptě tráví už pátý měsíc ve vazební věznici novináři katarské televize Al-Džazíra, které prokuratura obvinila z teroristických aktivit. Dnes měl jejich soud už osmé pokračování, novinky ale nepřinesl. Egyptská policie novináře zatkla na konci minulého roku při natáčení rozhovoru s představiteli Muslimského bratrstva. Vedle napomáhání terorismu čelí také obvinění ze zkreslování událostí loňského roku v Egyptě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Australský novinář Al-Džazíry Peter Greste v soudní síni v Káhiře | Zdroj: ČTK

Oproti jiným probíhalo dnešní přelíčení relativně poklidně. Bylo to způsobeno nejspíš i tím, že v jednací síni byla asi jen třicítka zahraničních i egyptských novinářů, právníci a hlídající policisté.

Obžalovaní novináři Al-Džazíry stáli v bílých vězeňských mundúrech v ocelových klecích a mohli soud sledovat pouze zpovzdálí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na dnešní soudní stání s novináři katarské televize Al-Džazíra se byl v Káhiře podívat blízkovýchodní zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Když soudce jednání přerušil a udělal přestávku, obžalovaní se snažili komunikovat se svými kolegy, kteří byli v publiku.

Chtěli jim říct, jak prožívají uvěznění a jak vidí celý soudní proces, policie ale pustila publikum na vzdálenost jen asi deseti metrů.

Příbuzní obžalovaných nebyli tentokrát do soudní síně vůbec vpuštěni. Jedinou výjimkou byl Andrew Greste, bratr zřejmě nejznámějšího obžalovaného, australského novináře Petera Gresteho.

Ještě před soudní síní Andrew Českému rozhlasu řekl, že se snaží být svému bratrovi stále nablízku.

„Jsem tu po celou dobu. Zastupuji naši rodinu, takže v Káhiře teď trávím už celé měsíce, vlastně od úplně prvního stání v únoru. Pak jsem se vystřídal s dalším bratrem, který tu byl něco přes měsíc. Takže pořád je tu někdo ze členů rodiny, aby byl celému soudnímu procesu přítomný.“

Byla to ztráta času, tvrdí advokáti

Po skončení dnešního stání ale obhajoba prohlásila, že to byla další ztráta času. Tentokrát už totiž měla být řada právě na straně advokátů, což se však nestalo, přestože v posledních stáních prokuratura předvedla svůj důkazní materiál, tedy veškeré nahrávky, které policisté novinářům Al-Džazíry zabavili.

Na nahrávkách ale nebyly žádné informace, které by se vztahovaly k obviněním. Šlo o reportáže z úplně jiných zemí a soukromé nahrávky novinářů, ale nebylo tam nic, co by svědčilo proti obžalovaným.

Obhajoba si také stěžovala na to, že prokuratura po ní žádá, aby zaplatila v přepočtu asi 3 miliony korun za to, že právníkům poskytne důkazní materiál k prostudování. K částce prokuratura dospěla jakýmsi vypočítáváním, kolik stojí vteřina přehrání z disku na disk podle blíže neurčených ceníků ministerstva vnitra.

Úmyslné protahování procesu?

Jeden z obhájců dnes Českému rozhlasu řekl, že pokud by obhajoba měla v ruce už veškerý důkazní materiál, tak by během dalších dvou stání byl proces u konce a novináři by byli na svobodě. Kvůli procedurálním překážkám a neustálému protahování ale bude proces, který mnozí považují za absurdní a který trvá už několik měsíců, zřejmě ještě nějakou dobu pokračovat.

Uvolnění pro novinářskou práci v Egyptě navíc nejspíš nepřinese ani zvolení nového prezidenta koncem května. Je totiž téměř jisté, že klání vyhraje bývalý ministr obrany a generál Abdal Fatah Sísí, který minulý týden na setkání s šéfredaktory egyptských novin prohlásil, že požadavky větších svobod slova jen podkopávají národní bezpečnost země.

Štěpán Macháček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme