Lendl dovedl tenistu Murrayho k životním úspěchům, přičítá je celému týmu

Britský tenista Andy Murray hraje v těchto dnech svůj první grandslam po ukončení spolupráce s Ivanem Lendlem. Ten jako trenér dovedl Murrayho k historickým úspěchům, ale o tom, jakým způsobem se mu to povedlo, nikdy moc nemluvil. Až teď se o to Lendl podělil se svými kolegy na semináři Unie profesionálních trenérů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Lendl vlastní sbírku Muchových plakátů | Foto: Filip Jandourek

„Moje očekávání od Andyho bylo za začátku takové, že každý trénink bude pořádný. Bude se šlapat, když ne, tak půjdeme domů a začne se znovu další den, místo toho, aby se to odfláklo. On z toho má špatný pocit, já jsem naštvaný a nic z toho není,“ řekl Lendl.

Než s ním začal Murray trénovat, držel se v nejlepší desítce žebříčku, ale bez velkých vítězství. Po roce a půl spolupráce vyhrál olympijské hry, US Open a dopřál Britům slastný pocit, že po 77 letech zvítězil ve Wimbledonu domácí tenista.

Přehrát

00:00 / 00:00

O trenérských metodách Lendl mluvil na semináři Unie profesionálních trenérů

Lendl tyto úspěchy nepřičítá sobě, ale celému týmu kolem Murrayho. Vyzdvihl třeba kondičního trenéra.

„Když se mi zdálo, že v zápase už nemůže, tak jsem se ho zeptal, jestli by mu mohl do dalšího grandslamu přidat další půlhodinu vytrvalosti. Řekl, že ví jak na to. Nebo se mi při nějakém pohybu zdálo, že se špatně vrací do pozice. Hned to zařadil do tréninku,“ prozradil Lendl.

Tenista Murray ukončil spolupráci s Lendlem

Číst článek

Jeho tým kromě fyzioterapeuta nebo výživového specialistu tvořil ještě jeden důležitý člen.

„Málo lidí ví, jaký význam měl Dani Vallverdu, který vždy seděl vedle mě. Zná Andyho od patnácti let. Když ráno přišel na trénink, tak už mi hlásil, že máme problém, že se Andy necítí dobře. Poznal to během třiceti vteřin,“ líčil Lendl na setkání spolupořádaném Českým olympijským výborem.

Přítomnost Vallverda byla pro Lendla klíčová

„Dani přišel a říkal, že na kurt přijde za pět minut, protože už nemůže, ale mě to neřekne. Dvakrát jsem si myslel, že jsou to nesmysly. Ukázalo se ale, že měl pravdu. Rychle jsem se naučil na Daniho dát. Andyho výborně zná a tenisu fantasticky rozumí. Bez Daniho bych si neporadil,“ přiznává Lendl.

Právě Dani Vallverdu teď doprovází Murrayho na Roland Garros, Lendl se věnuje golfu a exhibičním turnajům.

O jeho trenérské kvality má ale zájem hned několik hráčů. Podle některých spekulací je reálná i Lendlova spolupráce s českou jedničkou Tomášem Berdychem, který je teď v podobné pozici jako před lety právě Murray.

„Musíte se zeptat toho, kdo to napsal. Já o tom nic nevím,“ usmál se Lendl.

Andy Murray po finále Wimbledonu | Foto: Jaroslav Plašil

Martin Charvát, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme