Na Husitských dnech v Táboře se školáci seznamují s historií. S nadhledem a vtipem
Školáci z různých koutů celé země míří do Tábora, kde začínají Husitské dny. Komponovaný program, který potrvá až do poloviny června, přibližuje dětem jedno z nejvýznamnějších období našich dějin. Malí diváci se postupně sami stávají aktéry dvouhodinové performance.
Středověké dovednosti jako střílení z praku, luku, kuše nebo vrhání sekyrou zažívají v těchto dnech děti v Táboře ve středověkém skanzenu Husův mlýn. Program obohacuje výuku dějepisu a zábavnou formou školáky seznamuje s historií první poloviny 15. století.
Zejména chlapci si podle jednoho z pořadatelů Petra Nůska rádi prohlédnou i dobové zbraně, které se za husitských válek používaly. „Takže ti zájemci militantnější nebo ti, kteří romanticky obdivují tvary dávných zbraní, si taky přijdou na své.“
Husitský skanzen se nachází jen kousek od historického centra Tábora, kde se děti dočkají i divadelního představení.
„Co se týče toho samotného představení, tak se děti něco dozvědí o husitské historii, o tom, jak se ve středověku žilo, jak husité válčili. Mají tady také malou ukázku o životě mistra Jana Husa.“
„Můžou si na vlastní kůži vyzkoušet středověké válčení, byť jenom molitanovými zbraněmi. Děti vlastně zjistí, jak těžké bylo dobýt vozovou hradbu. A na závěr se setkají se samotným Janem Žižkou,“ popisuje místostarostka Lenka Horejsková.
Pořadatelé očekávají, že letos na Husitské dny dorazí asi dvě tisícovky dětí.