Modrava je díky Bakalovi nejbohatší šumavskou obcí. I tak se tu nežije lehce, říkají místní

Daňové příjmy Modravy už zdaleka nedosahují takových částek jako před pěti lety. I tak je ale malá obec se zhruba sedmdesátkou obyvatel zabezpečená na roky dopředu, a to díky daňovým příjmům od miliardáře Zdeňka Bakaly, který tady má trvalé bydliště. Velkou část peněz Modrava uložila na výhodné účty, nakoupila některé nemovitosti a zavedla sociální program, o kterém si třeba nedaleké Srní může nechat jen zdát. Ale peníze prý vztahy mezi Modravou a sousedními obcemi nijak nepokazily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Modrava | Foto: Tomáš Jiřička Správa NP a CHKO Šumava

Šumavské Srní si podle jeho starostky Ivany Pěčové vedle bohaté Modravy nepřipadá nijak znevýhodněné. Časté otázky na bohatství sousední obce prý dokonce vnímá jako útok na samotnou Modravu.

„Jeden má víc peněz, jeden má méně. Ale já si myslím, že to není otázka bohatá nebo chudá obec. Je to otázka toho, že my starostové držíme všichni pohromadě, vzájemně se radíme, vzájemně se scházíme a každý uděláme podle svých sil to nejlepší pro tu naší obec,“ říká starostka Srní.

Sami obyvatelé Modravy se už k tématu bohatství obce neradi vyjadřují. I když je Modrava jedna z nebohatších, neznamená to, že tady lidi mají na růžích ustláno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Šumavské Modravě natáčela reportérka Jitka Englová

„Žije se nám tady vcelku dobře, až na dostupnost školy a ostatního zázemí, které je daleko,“ hodnotí život na Modravě Martina Karlová.

Díky svým příjmům zavedla Modrava rozsáhlý systém příspěvků občanům a využívá ho i Pavlína Kučerová. „Obec má příspěvky na topení, poskytuje i příspěvky na dojíždění do školy,“ zmiňuje.

Sociální program Modravy asi nemá hned tak obdoby a podle starosty Antonína Schuberta, zvoleného za nezávislé, by měl místním lidem částečně kompenzovat potíže, které s sebou život na horách přináší.

„Oni tady nemají školu, poštu, lékaře, nemají tady ani lékárnu. Ale to není za humny, jak to vypadá někde ve vesnicích okolo Prahy. První nemocnice je v Sušici, 35 kilometrů, tak je také lékárna. Lepší nemocnice je v Klatovech, 70 kilometrů,“ připomíná starosta.

Do obce se kvůli příspěvkům zkouší hlásit cizí

Děti v Modravě tak dostávají třeba pět tisíc korun na letní tábor, lidé mají nárok na 15 metrů palivového dříví nebo adekvátní příspěvek na jiné ekologické vytápění a porodné od obce dokonce 60 tisíc korun.

„Bez auta se tady dítě prakticky narodit nemůže a za těch 60 tisíc si nekoupíte ani ojeté auto. Je to opravdu jenom příspěvek,“ upozorňuje Antonín Schubert.

Obec už se setkala i s tím, že se chtěl někdo na Modravu přihlásit právě jen kvůli porodnému.

„To není proto, aby kdejaké dítě, které se tady narodí, dostalo 60 tisíc. To je pro ty, kteří tady žijí a kteří musí zvládat složitosti života na horách. O každé koruně rozhoduje zastupitelstvo a to není padlé na hlavu,“ dodává starosta Modravy.

Obec investovala i do infrastruktury, například do zkvalitnění dodávky elektrické energie. Přestavba vzdušného vedení na podzemní přišla zhruba na 30 milionů korun. Modravu už tak nehyzdí žádné dráty ani sloupové a stožárové transformátory. Letos by tady chtěli začít se stavbou vodovodu a nové čističky odpadních vod.


Zvětšit mapu

Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme