Platy státních zaměstnanců stoupnou příští rok o 3,5 procenta, rozhodla vláda

Učitelé a další státní zaměstnanci dostanou příští rok přidáno. Ministři schválili navýšení při dnešním projednávání detailů připravovaného státního rozpočtu. Zvýšením platů o tři a půl procenta by si státní zaměstnanci měli v příštím roce přilepšit v průměru o 740 korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání vlády, Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš úplně původně navrhoval růst jen o jedno procento. To se ale ČSSD zdálo málo, a tak ustoupil na dvě až dvě a půl procenta. A teprve dnes ráno došlo ke konečné dohodě.

Stávající navýšení bude plošné. Dál se ale ještě bude jednat o dalším zvýšení platů pro hasiče a policisty. Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD oceňuje, že se vláda na navýšení platů ve veřejném sektoru domluvila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byl František Dobšík, předseda školských odborů

„Já se domnívám, že po letech škrtů je to pozitivní signál pro zaměstnance veřejného sektoru. Je to alespoň částečná náprava toho, co se stalo za Nečase a Kalouska, když byli ve vládě a snížili velké části zaměstnanců veřejného sektoru platy o deset procent,“ říká premiér.

„Teď je šance, abychom alespoň část těchto prostředků policistům, hasičům vrátili, abychom zlepšili také otázku odměňování učitelů,“ dodává.

Odboráři růst o 3,5 procenta vítají. Podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka je navýšení platů stále nedostatečné. „Dluh ze strany státu tady je a trvá. My bychom o tom chtěli samozřejmě dál jednat,“ říká Dobšík.

„V letošním roce se v celém veřejném sektoru přidávalo zhruba 200 korun na hlavu, ve školství to tak není, protože nebyly dány prostředky v rozpočtu na žáky, kteří přibyli v mateřských a na základních školách. 3,5 procenta jsou pozitivní signál, ale ještě nevíme, co v tom rozpočtu bude zakomponováno,“ podotýká.

Chovanec chce přidat hasičům a policistům

Rozhodující bude podle něj i vyjednávání o tom, jak se zvýšení promítne k jednotlivým lidem.

„Jestli to zůstane v nenárokových složkách platu, nebo to půjde do tarifů. My upřednostňujeme řešení přes tarifní platy a teď, když se rozpočet připravuje a je možno ještě tyto důležité věci doladit, chceme jednat a ne se s někým přetahovat,“ vysvětluje Dobšík.

Stejně to vidí i policejní a hasičské odbory. Svým zaměstnancům by chtěl víc přidat i ministr vnitra Milan Chovanec.

Podle šéfa státní pokladny Andreje Babiše z hnutí ANO bude vláda peníze na zvýšení platů pro zaměstnance státu ještě hledat.

„Je lehké slibovat a stále něco požadovat. Já si myslím, že tři a půl procenta jsou významně nad inflací, a udělám maximum pro to, abychom ještě nějaké peníze našli,“ ujišťuje ministr.

O definitivní podobě rozpočtu bude vláda jednat až do léta. Sněmovně musí jeho návrh předložit do konce září.

Vladimír Kroc, Věra Pfeifferová, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme