Zemřel poslední polský komunistický prezident Jaruzelski

V Polsku zemřel bývalý komunistický vůdce, generál Wojciech Jaruzelski. Ve věku 90 let podlehl dlouhé nemoci. Jaruzelski byl ministrem obrany v srpnu 1968, kdy Československo okupovali vojáci Varšavské smlouvy. Život Polákům změnil ale hlavně kvůli události z prosince 1981.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední komunistický prezident Polska Wojciech Jaruzelski (archivní foto z roku 2006) | Zdroj: Reuters

Když se řekne v Polsku generál Wojciech Jaruzelski, okamžitě všem naskočí vyhlášení výjimečného stavu. V prosinci 1981 se generál objevil na obrazovce státní televize a šokoval celý národ.

V Polsku bylo odpojeno telefonické spojení, na výjezdech z měst byly policejní hlídky, zavedla se cenzura. Režim pozatýkal tisíce příslušníků hnutí Solidarita. Jaruzelski tvrdil, že vyhlásit výjimečný stav musel. Zabránil tak prý sovětské invazi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Exkluzivní rozhovor vůdce komunistického Polska, generála Wojciecha Jaruzelského varšavskému zpravodaji Českého rozhlasu Petru Vavrouškovi

„Byl by to černý scénář, ale logický výsledek situace, která u nás panovala. Vyhlášení výjimečného stavu bylo preventivním opatřením. Ochranou před intervencí našich sousedů,“ řekl před lety Jaruzelski zpravodajovi Českého rozhlasu.

Historici mu ale nevěřili. „Podle mého v prosinci 1981 nehrozila Polsku sovětská intervence. Jaruzelski nechtěl uchránit Polsko před zásahem Moskvy,“ říká historik Antoni Dudek. Podle něj bránil Jaruzelski především tehdejší vlastní komunistické vedení před sílící opoziční Solidaritou.

Každý rok během výročí vyhlášení výjimečného stavu se demonstrovalo před vilou Jaruzelského v centru Varšavy. Lidé mu tak připomínali, že tvrdý zásah režimu si tehdy vyžádal 90 lidských obětí.

Jaruzelski bral odpovědnost na sebe. „Jsem sice hluboce přesvědčený o tom, že vyhlášení výjimečného stavu bylo nutné. V té době, v těch reáliích, při těch hrozbách. Ale událo se mnoho zla, lidských utrpení a křivd. Nemohl jsem mít na všechno vliv, ale cítím za to morální odpovědnost a omlouvám se,“ řekl Jaruzelski.

Generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš a první tajemník ÚV PSDS a předseda státní rady PLR Wojciech Jaruzelski (vlevo) během společného setkání v Praze | Foto: ČTK, Jiří Kruliš

Také za účast na invazi do Československa, kterou v srpnu 1968 vedl Sovětský svaz, se Jaruzelski o mnoho let později omluvil a označil ji za „politicky hloupý akt“.

Demokratické Polsko ho chtělo za činy provedené na počátku 80. let soudit, ale kvůli špatnému zdraví se rozsudku nedočkal.

Nedávno dostal mrtvici a byl hospitalizován. Do nemocnice musel být v posledních letech převezen hned několikrát, vždy s vážnými zdravotními problémy. Exprezident měl problémy se srdcem, prodělal zápal plic a byla u něj diagnostikována rakovina lymfatických uzlin.

Petr Vavrouška, ČTK, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme