Místo telefonů holubi. I díky nim se svět dozvídal o vylodění do Normandie

‘Když chcete vidět válku v přímém přenosu, zapněte si CNN,‘ platí od první války v zálivu v 90. letech minulého století. Referování o dřívějších konfliktech ale bylo mnohem složitější. Informování o druhé světové válce přispělo významně ke skvělé reputaci britské BBC. O spojeneckém vylodění v Normandii, kterému Radiožurnál věnuje desetidílný seriál, se svět dozvěděl právě z jejího rozhlasového vysílání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vylodění britských vojáků v Normandii (D-Day) 6. června 1944 | Foto: National Archives, United Kingdom

„Když jsem neměl službu, byl jsem doslova přilepený k rozhlasovému přijímači! Snažili jsme se opatřit informace, kde se jen dalo, a BBC byla tím nejlepším zdrojem. Lidé si dělali starosti o britské vojáky, kteří vyrazili do Francie. Zajímalo nás všechny, jestli vylodění bylo úspěšné," vzpomíná válečný veterán Peter Messingham.

Válečné zpravodajství plodilo už ve čtyřicátých letech rozhlasové celebrity. Mezi ně rozhodně patřil hlasatel John Snagge, který milionům lidí na vlnách BBC zvěstoval invazi do Francie. O 10 let později to byl znovu Snagge, kdo na BBC přečetl i první televizní zprávy.

Velkým pojmem byl u britských posluchačů taky Richard Dimbleby považovaný právem za jedničku mezi válečnými zpravodaji BBC. Ten referoval už o porážce britských expedičních sil ve Francii v roce 1940, o bitvě u El-Alamejnu a pochopitelně byl blízko u invaze do Francie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O roli BBC při referování o spojeneckém vylodění v Normandii se zajímali zpravodajové Jiří Hošek a Jan Šmíd

Dramaticky třeba referoval o startu letadel s britskými výsadkáři z jednoho z ostrovních letišť. Jeho jméno se posluchači nedozvěděli - cenzura už tehdy odváděla dobrou práci.

Vylodění v Normandii bylo jedním z prvních příkladů dnes běžného postupu přidělení reportéra přímo k bojové jednotce. Tehdejší kolegové s sebou místo satelitních telefonů táhli klece s poštovními holuby.

Aby svým zpravodajům ulehčili práci v terénu, vyvinuli technici BBC nové nahrávací zařízení pojmenované „midget." Silně připomínalo gramofon a jehlou zaznamenávalo reportérovy postřehy na velké desky.

„Zdravím všechny, tady je Alan Melville! Mluvím z vyloďovací pláže západně od malé vesničky Ouistreham. Všude kolem mně přistávají výsadkáři. Letadla přilétají od moře a shazují vojáky na červeno-bílo-modrých padácích. Je to ta nejkrásnější věc, kterou jsme viděli za posledních mnoho hodin! Doslova prší z nebe, pro to není jiný výraz!"

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme