Proruští povstalci v Doněcku a Luhansku prakticky zablokovali prezidentské volby

Prezidentské volby na západě Ukrajiny jdou zatím hladce. Obyvatelé východoukrajinského Doněcku a Luhansku ale ve většině případů nemohou hlasovat. Proruští povstalci tam blokují většinu volebních místností. Část lidí proto za volbami cestuje do klidnějších oblastí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Separatisti oslavují ve východoukrajinském Doněcku vznik 'Novoruska' | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Ukrajinské ministerstvo vnitra potvrdilo smrt italského fotografa Andrey Rocelliho u Slavjansku ve vesnici Andrejevka. Zabil ho dělostřelecký granát při jedné z přestřelek mezi separatisty a ukrajinskou armádou.

Zahynul i jeho tlumočník Andrej Mironov, ruský občan, který tam byl s ním. Francouzskému novináři, který cestoval ve stejném voze, se podařilo z přestřelky uniknout.

V Doněcku se pokusili otevřít jednu z asi 90 volebních místností, ale po deseti minutách tam napochodovali ozbrojenci a volby zmařili, nikde se nehlasovalo.

V Doněcku separatisté zmařili volby, místo nich oslavují vznik 'Novoruska'

Číst článek

Na Leninově náměstí v Doněcku se konal velký mítink na podporu separatistů, bylo tam několik tisíc lidí. Ozbrojenci nyní obléhají sídlo oligarchy Rinata Achmetova.

Zatímco před budovou doněcké oblastní správy proruští aktivisté demonstrativně rozbíjeli plastové volební urny, v nedaleké Makejevce se pálily hlasovací lístky.

„V této dva metry hluboké jámě jsme spálili hlasovací lístky prakticky z celého Doněcku a poloviny Doněcké oblasti. Zničili jsme je na základě dekretu a příkazu vlády Doněcké lidové republiky o opatřeních proti nezákonným volbám,“ potvrdil českým a slovenským novinářům velitel zvláštní protivolební jednotky Leonid Baranov.

Na rozloučenou nabídl jako suvenýry razítka volebních komisí.

V sousední Luhanské oblasti volilo jen asi 20 procent voličů. Řada lidí z východu Ukrajiny odjíždí hlasovat do klidnějších oblastí. O volby je mimořádný zájem, očekává se, že k urnám dorazí 80 procent oprávněných voličů.

Martin Dorazín, Ondřej Bouda, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme