Děla, vrtulníky, rakety. Ukrajinská armáda prý útočí na Slavjansk a Kramatorsk

Ve Slavjansku a Kramatorsku na východě Ukrajiny spustila armáda masivní ofenzivu. Ukrajinští vojáci v Doněcké oblasti nasadili dělostřelectvo i bojové vrtulníky a ostřelují města držená separatisty raketami. Ulicemi obou měst projíždějí vozy záchranné služby. Povstalci se prý ukryli do obytných čtvrtí, mobilní síť nefunguje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samozvané úřady ve Slavjansku se pokoušejí z města do bezpečí odvézt alespoň děti | Zdroj: ČTK

Podle zpravodajského serveru Ostrov začala ve Slavjansku a Kramatorsku „rozsáhlá protiteroristická operace“.

Slavjanskem se podle zpráv na sociálních sítích rozléhají dávky ze samopalů a kulometů. Armáda údajně střílí do obytných čtvrtí, kde se povstalci ukrývají. Zdroje serveru Ostrov tvrdí, že hlavní vzbouřenecké síly Slavjansk opustily.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Doněcku je zvláštní zpravodaj ČRo Martin Dorazín. O aktuální situaci na Ukrajině mluvil také komentátor Libor Dvořák

„Je tu skutečná válka, tak mohutnou palbu jsme od začátku krize ve Slavjansku neslyšeli,“ píše obyvatel města na twitterovém účtu Svobodnyj Slavjansk.

Bojuje se údajně zejména v předměstské obci Semenivka a na hlavním železničním nádraží. Obyvatelé jsou vyzýváni, aby nevycházeli na ulici a aby okna přelepili lepicí páskou.

Podle nejnovějších informací ale nastala v bojích a ostřelování přestávka. Ukrajinské jednotky zřejmě přeskupují své síly a zjišťují, co se ve městě stalo a nakolik silná je obrana. Samozvané úřady ve Slavjansku se pokoušejí z města do bezpečí odvézt alespoň děti.

Separatisté u Slavjansku sestřelili vrtulník ukrajinské armády, zemřelo 12 lidí

Číst článek

Odpoledne se očekává, že operace bude pokračovat. Slavjansk i Kramatorsk jsou stotisícová města, ofenziva by tak mohla mít civilní oběti. Ukrajinská armáda ale zdůrazňuje, že se chce bojům ve městech vyhnout.

Porošenko chce konflikt rychle ukončit

Bezprostředně po nedělních prezidentských volbách Kyjev zahájil mohutnou operaci proti povstalcům v Doněcku a v noci na dnešek vojáci zaútočili i na povstalecké pozice v Luhansku.

Nově zvolený prezident Petro Porošenko varoval, že „protiteroristická operace“ vstupuje do nové fáze, bude účinnější a důraznější. Trvat by tak měla ne měsíce, ale hodiny. Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk také opět vyzval Rusko, aby separatisty nepodporovalo.

Ve Slavjansku jsou prý pozorovatelé OBSE

Mezitím se objevila informace, že čtyři pozorovatelé OBSE, kteří na východní Ukrajině zmizeli v pondělí, jsou zřejmě právě v ostřelovaném Slavjansku.

Jejich zadržení potvrdil tamní samozvaný starosta Vjačeslav Ponomarjov. Podle něj jsou buď přímo ve Slavjansku nebo někde blízko.

Skupinu údajně zadrželi příslušníci domobrany, kteří vyjasňují, co jsou pozorovatelé zač, odkud a kam jeli, a pak je prý pustí.

Ukrajinské úřady mezitím vytvořily zvláštní tým, který po členech mise OBSE pátrá.

Luhanská a Doněcká oblast | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme