Egyptští státní zaměstnanci dostali volno, mají zvýšit účast v prezidentských volbách

Prezidentské volby v Egyptě pokračují druhým dnem. Premiér Ibráhím Mehleb vyhlásil pro státní zaměstnance na dnešek volno. Rychle se rozšířily dohady, že vláda chce tímto náhlým krokem docílit zvýšení volební účasti. O vítězství bývalého ministra obrany Abd al-Fattáha Sísího pochybuje málokdo, volební účast je proto nejsledovanějším údajem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prst namočený v inkoustu je stále symbolikou egyptských voleb | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

U vchodu na školní dvůr si cosi vysvětluje pán ve středních letech s policejním důstojníkem, který příchod k volební místnosti hlídá. Policisté a ozbrojení vojáci jsou tu ale v přesile a situace se proto brzy uklidňuje.

Z volební místnosti vycházejí na dvůr ženy a některé radostně trylkují. Všechny mají jeden prst úplně červený. Je to od fosforového inkoustu, který se nedá 48 hodin smýt a do kterého si musí prst po odvolení namočit.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Egyptě jsou volební místnosti rozdělené na pánské a dámské. Zpravodaj Štěpán Macháček se byl podívat, jak volí Egypťanky

„Ten inkoust samotný zárukou není. Záruka je jméno v seznamu voličů. Když tam jméno není, nemůže volič dostat hlasovací lístek. Inkoust je už spíš jen taková tradice, to se používalo kdysi, aby se stvrdilo, že ten člověk už odvolil. Dnes, v době, kdy jsou všechny seznamy v centrálním počítači, je vyloučené, aby někdo volil na jiném místě znovu,“ vysvětluje soudce Hosám.

V každé místnosti je předsedou komise právě soudce, který ze své soudní moci dohlíží na řádný průběh hlasování. Přichází paní s dítětem a členka komise ji na základě občanského průkazu vyhledává v seznamech. Vydává pak hlasovací lístek se dvěma jmény a volička ho za plentou označuje. Nakonec svůj hlas vhazuje do průhledné urny před volební komisí. Egypťané jsou na volby zvyklí a jejich výsledkům se naučili po revoluci věřit.

Prezidentské volby v Egyptě | Foto: Reuters

„Já jsem dala hlas Sísímu. Poslouchej, já jsem zažila třístrannou agresi v padesátém šestém, válku v sedmdesátém třetím a musím ti říct, že židé nám nenadělali tolik zla, kolik nám ho přineslo Muslimské bratrstvo. Takže prezidentem musí být Sísí a vládnout nám musí armáda,“ říká starší paní.

A podle odhadů a průzkumů všechno nasvědčuje, že tomu tak i bude.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme