V Česku přibývá projevů antisemitismu na internetu

V Česku výrazně přibývá projevů antisemitismu na internetu, v meziročním srovnání se jejich počet zdvojnásobil. Výroční zprávu o antisemitismu dnes uveřejnila pražská Židovská obec. Přibývá ale jen útoků na internetu, počet fyzických útoků se nemění. Pravicoví extrémisté se totiž nejspíš přesouvají do virtuálního prostoru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Židé s jarmulkami | Foto: CC BY 2.0, David Berkowitz

V loňském roce pokračoval trend z roku 2011, kdy pravicoví extremisté výrazně přesunuli své aktivity na internet.

Antisemitských textů, webů, obrázků a videí pracovníci židovské obce loni zaznamenali 156, v roce 2012 to bylo 82 projevů; od roku 2008, kdy našli na internetu těchto projevů 28, je nárůst více než pětinásobný.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rostoucím antisemitismu na internetu hovořila místopředsedkyně Židovské obce v Praze Eva Lorencová

Projevy na internetu mají nejčastěji charakter klasického rasového antisemitismu či konspiračních teorií hovořících o ovládání světa či systému Židy a jimi ovládanými institucemi.

„Přibývá kyberšikany, tedy sledování jednotlivých lidí a znepříjemňování jejich života. Například zveřejňování jejich osobních informací,“ uvedla místopředsedkyně Židovské obce v Praze Eva Lorencová. Dochází i k napadání webových stárnek či mailové korespondence.

Nárůst útoků na internetu ale podle ní neznamená růst antisemitismu ve společnosti. „Ostatních projevů nepřibývá. Spíš je to přesun, akceschopnost pravicových extrémistů v reálu slábne. Přesouvají se do prostoru, kde je to pro ně snazší,“ dodala Lorencová.

Zpráva Židovské obce o antisemitismu
Autoři zprávy monitorují a hodnotí incidenty podle identifikace antisemitismu stanovené Agenturou Evropské unie pro základní práva. Proto se statistika liší od čísel Policejního prezidia, které počítá pouze incidenty, jež splňují skutkovou podstatu trestného činu. Plné znění zprávy je na webu pražské židovské obce.
Zdroj: ČTK

Fyzické útoky s antisemitským motivem za loňský rok židovská obec eviduje tři, které se týkaly majetku, a jeden týkající se osoby, šlo o psychickou a fyzickou šikanu židovského žáka na střední škole v Přelouči.

O rok dříve bylo zaznamenáno šest útoků na majetek a žádný útok na osobu. Stejně tak se meziročně nezměnily ani údaje vypovídající o vyhrožování a obtěžování.

Ve srovnání s Maďarskem nebo Francií, kde se nenávistné projevy vůči Židům etablovaly i ve veřejném životě, je však situace v ČR poklidná. Zpráva také uvádí, že zatímco antisemitismus v ČR lze považovat za jev okrajový, není tomu tak v případě projevů nenávisti třeba k Romům.

Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme