V plzeňské zoo vyrostla socha trávy. Je kovová a měří sedm a půl metru

V zoologické zahradě v Plzni ode dneška stojí obří socha trávy. Stéblo vysoké sedm a půl metru a vážící skoro dvě tuny vytvořil v botanické části zahrady německý sochař Harald Bäumler. A není to jeho první dílo, které zoo zdobí. První byla skulptura obřího útočícího mravence, který váží čtyři a půl tuny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autor sochy Harald Bäumler se svým výtvorem | Foto: Jana Kosová

Harald Bäumler je z bavorského Ambergu. V Plzni už je několik jeho plastik, například v katedrále svatého Bartloměje nebo také v budově Českého rozhlasu Plzeň. Nejnovější je tedy tráva v zoologické zahradě.

„My jako lidé to vnímáme spíše jako trávník nebo seno, chtěl jsem úplně obyčejné rostlině sem dát pomník,“ vysvětluje svůj záměr autor, který umí obstojně česky.

Přehrát

00:00 / 00:00

V plzeňské zoo natáčela Jana Kosová

Osmatřicetiletý sochař pracoval na plastice více než rok. Musel postupně vymodelovat jednotlivé části a těch je zhruba 200.

„Někdy jsem si říkal, jestli to vůbec zvládnu, jestli se to povede tak, jak jsem si to představoval. Když něco nešlo, tak jsem udělal všechno pro to, aby to šlo.“

Pak ovšem jedna potíž nastala přímo při odhalování sochy, kterého se chopil primátor Plzně Martin Baxa spolu s ředitelem zoo Jiřím Trávníčkem. Šlo o to rozvázat obří bílou mašli. Když za oba konce zatáhli, uvolnily se pouze kličky a základní uzel zůstal nerozvázaný ve výšce zhruba pěti metrů.

Obří socha trávy v plzeňské zoo | Foto: Jana Kosová

Nakonec se podařilo uzel rozvázat pomocí dlouhé bambusové tyče a socha se tak představila zúčastněným v celé své kráse.

„Je to velmi působivé. Sedmimetrová kovová socha trávy v botanické zahradě je trochu paradoxní, ale hodí se to sem. Myslím, že si ji návštěvníci zamilují,“ říká primátor Martin Baxa.

Socha podle něj nemá žádnou spojitost s ředitelem zoo Jiřím Trávníčkem. „Myslím si ale, že udělal pro zahradu tolik, že se té sochy dočká,“ dodává primátor Baxa.

Výroba sochy trávy stála zhruba tři čtvrtě milionu korun a zoo ji zaplatila díky sponzorským darům.

Už v tuhle chvíli má Harald Bäumler v hlavě nápad na další dílo. Tentokrát by mělo jít o sochu znázorňující soužití člověka se zvířaty.

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme