Syřané kupují jen to nejnutnější, občanská válka katapultovala ceny
Válka v Sýrii těžce poškodila ekonomiku země. Vláda se sice snaží držet ceny základních potravin, maso i pohonné hmoty ale stojí mnohonásobně více než před ozbrojeným konfliktem. Lidé proto nakupují jen to nejnutnější jídlo a auta používají co nejméně.
Mladý prodavač nabírá do pytlíku ořechy a pak i slunečnicová semínka, která nesmí chybět na stole žádné zdejší domácnosti. Zákazníků na tržišti Al Shaalan je však mnohem méně než před válkou, kdy se tudy prý lidé doslova prodírali.
„Zboží je dostatek, jen kvalita se změnila,“ svěřuje se jeden z nakupujících.
Na tržišti v Damašku natáčel svou reportáž zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš
„Dříve se hodně věcí, třeba zubní pasty, dováželo ze Západu, nyní z Egypta a dalších okolních zemí.“
„Takže není problém si tu cokoli koupit, ořechy, zeleninu, maso. To si ale můžeme dovolit jen jednou týdně, problémem jsou prostě ceny," dodává zákazník, který alespoň částečně plní přání dcery a kupuje jí čvrt kila vlašských ořechů.
V Damašku slaví volební vítězství prezidenta Asada, v předměstích se bojuje
Číst článek
„Ceny jsou vyšší a vyšší. Když vláda zdražila benzin, který nyní stojí 120 syrských liber, tedy třikrát více než před třemi lety, tak šlo nahoru i vše ostatní. Jediné, co se úřady snaží držet na přijatelné míře, je chleba.“
„Vše ovlivňuje i pokles kurzu libry vůči dolaru, která vůči americké měně ztratila 80 procent," dodává muž.
„Benzin dnes stojí v přepočtu skoro dolar, podle oficiálního směnného kurzu. Vám na Západě se to možná zdá málo, ale my předtím platili třetinu této ceny. A člověk opravdu neví, co zdraží zítra.“
Inflace hatí rodinné plány
„Před třemi lety jsme si dokonce chtěli koupit nové auto, ale jednak se sem od té doby žádné nedováží, a také už bychom na něj neměli. I proto chodím raději do práce pěšky,“ stýská si.
A jeho slova potvrzuje i zákazník nakupující u sousedního stánku se zeleninou:
„Za kilo teď zaplatím 1500 liber, předtím pouhou stovkou, tedy 15krát míň," ukazuje mi poloprázdnou tašku.
Kvůli pokračujícím bojům se objevily i zprávy o tom, že se výrazně snížila i kvalita potravin, zejména masa, hlavně právě tam, kde se dennodenně střílí.
To ale obchodníci odmítají. Přiznávají však, že zájem zejména o kuřata výrazně poklesl. A na vině je především cena.
„Předtím stálo celé kuře tři stovky, nyní více než tisícovku. A nikdo z toho nemá radost,“ konstatuje prodavač.
„Já, protože prodám maximálně třicet kuřat denně a někdy dokonce žádné, dříve přitom každý den 200 i více kusů. A stejně tak jsou z toho špatní zákazníci, že platí tolik, i farmáři, protože kuřata prostě nejdou na odbyt," uzavírá obchodník.
Zvětšit mapu