Spojené státy uvolní pět miliard dolarů na boj proti terorismu ve světě

Americký prezident Barack Obama oznámil vznik fondu na pomoc zemím, které bojují proti terorismu. Spojené státy do něj vloží 5 miliard dolarů. Obama nastínil svou vizi zahraniční politiky v projevu na vojenské akademii ve West Pointu ve státě New York.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Barack Obama během projevu na vojenské akademii ve West Pointu | Foto: Reuters

„Ve 21. století už americký isolacionismus nepřichází v úvahu," řekl prezident Obama. A zdůraznil zachování vedoucí role Ameriky:

„Amerika musí mít vedoucí roli na mezinárodní scéně. Nikdo to za nás neudělá." Obama nevyloučil případný vojenský zásah v zahraničí - zdůraznil ale, že síla vše nevyřeší.

„Spojené státy v případě nutnosti použijí jednostranně vojenskou sílu, pokud budou v ohrožení zásadní zájmy naší země,“ prohlásil.

USA ale podle Obamy musí postupovat uvážlivě, transparentně a s ohledem na veřejné mínění a spojence. Washington také podle prezidenta přehodnotí boj proti terorismu a soustředí se na pomoc zemím, které bojují s radikály, například na výcvik jejich sil.

Dnešní projev na akademii ve West Pointu je prvním z řady proslovů o zahraniční politice. Obama by o ní měl mluvit i při nadcházející návštěvě Evropy. Někteří pozorovatelé v tom vidí reakci na Obamovy kritiky, kteří tvrdí, že americká zahraniční politika je slabá.

Helena Berková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme