Vláda prodloužila volby v Egyptě o další den. Kvůli příliš nízké účasti
Účast v egyptských prezidentských volbách je zatím nízká. Nejhorší odhady mluví jen asi o 15 procentech voličů. Vláda proto vyhlásila na dnešek volno pro státní zaměstnance, prodloužila dnešní hlasování o hodinu a ve večerních hodinách nakonec přidala další den hlasování. Případná nízká volební účast by podle analytiků zpochybnila vývoj po loňském svržení prezidenta Muhammada Mursího. Režim, nastolený armádou, se proto snaží dostat k urnám co největší počet lidí.
„Nepropůjčím legitimitu režimu, který si ji nezaslouží. Nebudu se účastnit voleb, které jsou politicky bezcenné. Nepůjdu k volbám, které jsou jen komedií, a tlačí nás k volbě jednoho kandidáta," říká jeden z mladých Egypťanů, kteří se rozhodli volby bojkotovat.
O volbách v Egyptě hovořil zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu v Egyptě Štěpán Macháček
Podle pozorovatelů je u volebních uren evidentní absence právě mladých lidí.
Provládní egyptská média nasadila v souvislosti s nízkou volební účastí výhrůžný tón. Soukromá televizní stanice ON TV například označila neúčast na volbách za vlastizradu.
Egyptské prezidentské volby budou trvat o den déle. Volební místnosti by se tak definitivně měly uzavřít až zítra večer.
Na základě dosavadní neuspokojivé volební účasti o tom dnes rozhodla vláda Ibráhíma Mehleba.
Egyptští státní zaměstnanci dostali volno, mají zvýšit účast v prezidentských volbách
Číst článek
„Přišla mi spousta, opravdu spousta žádostí od lidí z různých společenských skupin a vláda se rozhodla tato přání respektovat,“ říká premiér.
„Samozřejmě jsou tu různé priority, ale prioritou číslo jedna je, aby měl lid příležitost dát najevo svou vůli bez jakýchkoliv obtíží a překážek. Proto jsme rozhodli, že zítra bude s dovolením Božím celý den volno,“ dodává.
Státní zaměstnanci tak budou mít po celý den volno, aby mohli jít nerušeně volit. Navíc dnes smějí lidé jezdit metrem v Káhiře a vlakem po celém Egyptě zdarma.
Podle zvláštního zpravodaje Českého rozhlasu v Egyptě Štěpána Macháčka padl i návrh, aby ti, kdo nevolí, platili pokutu v přepočtu asi 1500 korun.
Současný režim, který přišel k moci vloni v létě, stále ještě bojuje o legitimitu. Proto je pro něj uznání ve volbách tak důležité.
„Potřebuje alespoň takovou volební účast, jako byla při minulých prezidentských volbách v roce 2012. Ve druhém kole tam dosáhla 52 procent,“ dodává Macháček.