Rodině amerického vojáka Bergdahla propuštěného Talibanem někdo vyhrožuje smrtí

Rodiče amerického vojáka Boweho Bergdahla dostávají výhrůžky smrtí. Pro americkou CNN to uvedl mluvčí FBI William Facer. Jakékoli detaily ale odmítl upřesnit, stejně tak i povahu a vážnost těchto hrozeb. Bergdahl strávil pět let v zajetí, afghánské hnutí Taliban ho propustila výměnou za pět svých členů. Podle některých by měl být uvítán v USA jako hrdina, bývalí kolegové z jednotky v Afghánistánu ho ale naopak obvinili z dezerce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký voják Bowe Bergdahl, jehož afghánské hnutí Taliban po pěti letech zajetí propustilo na svobodu

Americký voják Bowe Bergdahl, jehož afghánské hnutí Taliban po pěti letech zajetí propustilo na svobodu | Zdroj: ČTK

Kolem propuštění osmadvacetiletého Bergdahla, který strávil v zajetí pět let, se v posledních dnech objevilo množství sporných informací.

Podle některých by měl být uvítán v USA jako hrdina, bývalí kolegové z jednotky v Afghánistánu ho ale naopak obvinili z dezerce. Prý základnu sám opustil a odešel vyhledat Taliban.

Navíc při pátrání po něm pak několik mužů přišlo o život. Americká armáda nicméně pro tato tvrzení nemá žádné důkazy.

„FBI nadále monitoruje situaci v Hailey ve státě Idaho. Spolupracujeme se státními a lokálními partnery a všechny hrozby bereme vážně,“ uvedl ve svém prohlášení mluvčí FBI. Bergdahlovi rodiče Bob a Jani žijí ve městě Hailey.

Čtyři e-maily s výhrůžkami smrtí

První z výhrůžek prý přišla emailem ve středu, tedy ve stejný den, kdy město zrušilo původně plánovanou oslavu propuštění Boweho Bergdahla. Hrozbu obdržel jeho otec Bob.

„Přišly čtyři emaily s výhrůžkami smrtí, které jsme předali FBI. Ti nyní vše prošetřují,“ potvrdil pro Reuters místní policejní velitel Jeff Gunter.

Bergdahlovi rodiče se nyní nacházejí pod zvýšenou ochranou, Gunter ale odmítl sdělit jakékoli podrobnosti.

Bergdahl, kterého Taliban propustil před týdnem, se nyní nachází v americké vojenské nemocnici v Německu a podle lékařů je jeho stav stabilní.

Stále ale ještě není připraven odcestovat zpátky do Spojených států.

Taliban zveřejnil videozáznam z předání Bowe Bergdahla Američanům | Foto: ČTK/AP

ČTK, Jakub Zajíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme