Pelikán se případných tlaků na ministerstvu spravedlnosti neobává

Novým prvním náměstkem ministryně spravedlnosti je Robert Pelikán. Střídá Hanu Marvanovou, která se po sporech s ministryní za hnutí ANO Helenou Válkovou vrací do advokacie. Marvanová tvrdí, že za jejím odchodem údajně stojí nátlakové skupiny z justice či advokacie. Pelikán ale nevěří, že by na něj případné tlaky měly nějaký vliv.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) se svým novým prvním náměstkem Robertem Pelikánem | Zdroj: ČTK

„Tlaky existují vždycky, na druhou stranu ti, kdo nejvíce tlačí, za mnou většinou nechodí, protože vědí, že to nemá cenu. I s touto zkušeností jsem pochopil, že jakmile se přiblížíte na dohled politiky, tak cokoliv, co má být za déle než za hodinu, tak nemusí být. Takže vůbec netuším, jak dlouho tady zůstanu. Dokud tady budu, budu zkrátka dělat sovu práci. A pokud nějaké tlaky něčeho dosáhnou, já si ale myslím, že ne, tak zkrátka půjdu někam jinam,“ uvedl Pelikán.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťovala redaktorka Jana Čermáková

Na novou práci se podle svých slov těší. Na ministerstvu spravedlnosti se chce ale nejdřív zorientovat.

„Pochopitelně jsou tam velké úkoly, jako je zákon o státních zastupitelstvích, řešení exekutorského řádu, nějaká případná revize občanského zákoníku. Věcí je tam spousta a jde o to vybrat z nich podle naléhavosti první priority,“ naznačil.

Prioritami Hany Marvanové byly na ministerstvu například problematika exekucí, zákon o státním zastupitelství nebo nový zákon o znalcích. Je připravena na nich spolupracovat i dále: „Všechno toto jsou věci, u kterých jsem připravena být nápomocna, pokud o to bude mít ministerstvo spravedlnosti zájem.“

Ministryně spravedlnosti si od příchodu Pelikána slibuje hlavně změnu komunikace. Stanoviska resortu se podle ní budou zveřejňovat až ve chvíli, kdy se na nich s náměstkem shodne. „Doufám, že se rozptýlí pochybnosti, které byly zasety, že tady snad existují nějaké lobbistické vlivy,“ dodala Válková.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme