Thajská junta po týdnu u moci uvolňuje část zákazů. Propustila i některé vězně

Vládnoucí junta uvolňuje v Thajsku omezení spojená se stanným právem. Od včerejška zkrátila noční zákaz vycházení. A uvažuje o jeho celkovém zrušení v některých destinacích, jako jsou Phuket a Pattaya. Včera také po sedmi dnech propustila přes sto vězněných lidí, především politiků, disidentů a představitelů inteligence.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanné právo, Thajsko | Zdroj: Reuters

„Vojenská vláda se stále snaží monitorovat situaci. Proto také zavedla minulý týdnem stanné právo. Vše je tady pod dozorem,“ říká jeden z thajských demonstrantů v centru Bangkoku.

Junta pozastavila kromě jiného i platnost ústavy a rozpustila senát. Sto padesáti prominentním politickým činitelům a aktivistům zakázala vycestovat ze země.

Teď ale slibuje uvolňování zákazů a omezení. Jako první chtějí zavést reformy na podporu upadající ekonomiky a turismu. Poté mají zvolit údajně neutrální vládu a rozhodnout o konání nových voleb.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci v Thajsku informuje zpravodajka Českého rozhlasu v Asii Kateřina Procházková

Armáda se chopila moci ve čtvrtek s tím, že chce obnovit pořádek v zemi a prosadit politické reformy.

Thajsko se již sedm měsíců potýká s politickou krizí a v uplynulých měsících protestovaly v ulicích desetitisíce protivládních demonstrantů.

Armáda po převzetí vlády pozastavila platnost ústavy, rozpustila senát a zavedla cenzuru tištěných médií i rozhlasového a televizního vysílání. Zablokovala i sociální síť Facebook.

Thajsko - časová osa hlavních události a převratů od roku 1932 | Foto: ČTK

Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme