Zvýšení zdravotnických plateb za děti a seniory schválil vedle sněmovny i Senát

Senát souhlasí s vládním návrhem na zvýšení plateb za takzvané státní pojištěnce, tedy hlavně za děti a seniory. Pro hlasovalo všech 48 přítomných senátorů. Ještě letos by mělo zvýšení plateb přinést do zdravotnictví přes dvě miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Peníze dostanou nemocnice jako náhradu za zrušené stokorunové poplatky za den hospitalizace.

„Kompenzace výpadku za takzvaný regulační poplatek při hospitalizaci do hospodaření nemocnic je zcela na místě a Senát jednoznačně podpořil návrh ministerstva zdravotnictví. Tyto poplatky nikdy nic neregulovaly, což se potvrdilo i v průběhu předchozích let,“ uvedl senátor za ČSSD Vladimír Plaček.

Pro byl také místopředseda Senátu z ODS Přemysl Sobotka, který ale opatření nepovažuje za systémové.

„Je to jenom látání díry za to, co Ústavní soud svým zrušením poplatku v nemocnici udělal. Je to velký problém pro nemocnice a já jsem s tím návrhem souhlasil. Vím, že v daném okamžiku je řada nemocnic v minusu v řádu miliard. Systémově je to samozřejmě nesmírně špatně, ale v této chvíli trošku pomáháme nemocnicím,“ řekl.

Novela o pojistném na veřejné zdravotní pojištění teď míří na Hrad pro podpis prezidenta.

Jana Čermáková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme