Olomouc měla být středoevropským kulturním centrem, na místě nového muzea ale roste tráva

Olomouc se měla stát kulturním centrem, které spojí země střední Evropy. Odvážné plány Muzea umění byly jasné. Vytvořit sbírku poválečného umění, která nemá v České republice, ani v okolních státech obdoby. Galerie měla původně otevřít letos, místo ní roste na pozemcích plevel a nakoupená umělecká díla jsou ukrytá v nepřístupných skladech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel olomouckého Muzea umění Michal Soukup

Ředitel olomouckého Muzea umění Michal Soukup | Foto: Radoslava Kvasničková

Projekt dostal v roce 2007 od Ministerstva kultury zelenou. Bylo založeno Středoevropské fórum. O rok později podepsali zástupci ministerstev kultury zemí Visegrádské čtyřky deklaraci o jeho vzniku.

Pracovníci Muzea umění začali vytvářet středoevropské sbírky pro budoucí muzeum. Moderní budova měla stát v proluce sousedící s Muzeem umění. Otevírat se měla letos. Téměř 1900 metrů čtverečních dnes ale namísto toho pokrývá vysoká tráva. A proč budova dodnes nestojí?

Přehrát

00:00 / 00:00

Radka Kvasničková

Muzeum od počátku usilovalo o evropskou dotaci, kterou chtělo Ministerstvo kultury udělit na základě soutěže různých projektů. Nejprve situaci zkomplikoval nesnadný výkup pozemků. Poté se začaly kvůli měnícím se ministrům měnit také podmínky soutěže.

V roce 2011 byl olomoucký projekt vyřazen kvůli nedovolené veřejné podpoře. Znamená to, že by muzeum mohlo konkurovat jiným institucím. To je podle ředitele Muzea umění Michala Soukupa poněkud zvláštní, protože muzeum přece nevytváří zisk.

„Nikde ve střední Evropě neexistuje muzeum, které by konfrontovalo poválečné umění ve střední Evropě.“

Součástí celého velkého projektu za půl miliardy korun měla být i rekonstrukce budovy Muzea umění. Ta už totiž dávno potřebám muzea nestačí. Není bezbariérová, nemá výtahy, transportní depozitáře, kvalitní paspartovny, balírny. Navíc jsou depozitáře muzea plné a pro další díla už není místo.

Muzeum umění v Olomouci | Foto: Radoslava Kvasničková

Olomouckým historikům umění se přitom podařilo nakoupit cenná díla za velmi příznivé ceny. Na kolekce z jednotlivých zemí, které vytvořili, jsou pyšní.

Mnozí zahraniční autoři byli myšlenkou Středoevropského fóra tak nadšeni, že muzeu svá díla dokonce darovali. A jejich hodnota neustále roste. Co ale pracovníky muzea mrzí je, že namísto toho, aby byly obrazy, sochy či fotografie vystaveny, je jejich velká část uložena v depozitáři.

Díla, která měla být vystavena v muzeu, které neexistuje, mohou lidé vidět na krátkodobých výstavách nebo ve stálé expozici. Ovšem ne všechna, na to muzeum nemá prostory.

Radka Kvasničková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme