Kosmopolitní Vídeň ovládla fotbalová horečka. Němce tam ale rádi nevidí

Kdo si chce užít atmosféru mistrovství světa a Brazílie mu přijde trochu z ruky, může zkusit Vídeň. Polovina obyvatel rakouské metropole má přistěhovalecké kořeny a město je tradičně hodně kosmopolitní. Před pár lety navíc Vídeňané objevili kouzlo hromadného sledování zápasů na ulicích. Fandit tam můžete prakticky kterémukoli týmu, stačí si vybrat správný bar nebo klub, ať už v parku nebo na pláži.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plážový bar Hermann u dunajského kanálu ve Vídni, tradiční místo sledování fotbalových zápasů | Foto: Vojtěch Berger

U vyhlášeného baru Hermann na břehu dunajského kanálu už je vysypaný písek, plážová lehátka položena.

Šéf baru Matthias říká, že mistrovství Evropy 2008, které Rakousko spolupořádalo se Švýcarskem, úplně změnilo tradici veřejného sledování fotbalových zápasů v Rakousku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co nabízí Vídeň fotbalovým fanouškům, zjišťoval tamní zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

„Tenkrát bylo celé město plné fotbalu a fanoušků. My jsme se na té vlně svezli a už se z toho stala tradice. Podívejte se na tu velkoplošnou obrazovku - 21 metrů čtverečních! Lidé ve Vídni umí bezvadně fandit. Škoda jen, že se Rakousko málokdy kvalifikuje na nějaký turnaj,“ lituje.

Tradičně složité to ve Vídni mají Němci. Rakušané vědí, že porazit Německo ve fotbale se pro ně rovná zázraku. Takže si do německých fanoušků rádi občas aspoň rýpnou. Němci se tak musejí scházet ve vlastních podnicích.

„V roce 2008, když Rakousko hostilo mistrovství Evropy ve fotbale, jsem zjistil, že si tu jako Němec nemůžu nikde v klidu sednout, dát si pivo a fandit svému týmu. Prostě jsem se v žádné vídeňské hospodě necítil dobře. Tak jsem založil síť Němců ve Vídni,“ říká Jockel Weichert.

Kvůli své národnosti už posbíral v Rakousku spoustu zážitků. „Nechtěli mě třeba obsloužit v hospodě nebo vzít do taxíku. Prostě řekli: Jsi Němec, tak vypadni!,“ svěřuje se.

Do vídeňského městského parku si lidé normálně chodí oddechnout, vypít si kávu nebo posedět pod stromem na trávníku. Pro příští měsíc ale právě Stadtpark bude centrem správné brazilské fotbalové horečky, protože právě tady si v jednom za barů udělali hlavní stan příznivci brazilské kopané a tamního stylu fandění.

Caipirinha, tanečnice samby, typicky brazilská jídla. Jestli chcete zažít Vídeň jinak než jako metropoli kaváren, secese a koňských spřežení, příštích několik týdnů je ten správný čas.

Vojtěch Berger, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme