Podle Sobotky poškodilo jednání Válkové vládu. Ta trvá na tom, že se Štern neosvědčil

Personální změny na ministerstvu spravedlnosti musel premiér vysvětlovat před poslaneckou sněmovnou. A podrobně případ popisovala i šéfka resortu Helena Válková za hnutí ANO. Poslanci slyšeli i verzi bývalého náměstka Pavla Šterna, kterého Válková odvolala kvůli projektu elektronických náramků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Debatu si pod hrozbou svolání mimořádné schůze vynutila sněmovní opozice. „Respektuji stanovisko koaliční strany, nicméně to, co se odehrálo na ministerstvu spravedlnosti, nepokládám za pozitivní signály,“ uvedl premiér před poslanci.

Bohuslav Sobotka zdůraznil, že nyní by měla Helena Válková věnovat veškeré úsilí tomu, aby vnímání resortu spravedlnosti změnila na pozitivní.

Podle premiéra kauza poškodila vládu. Ministryně se ale hájí tím, že měla na informace o projektu elektronických náramků právo, protože šlo jen o průzkum trhu a ne výběrové řízení. Pochybovala prý o stavu přípravy projektu i o jeho ceně. Původně nechtěla Šterna odvolat.

Odvolání nebyl primární záměr

„Kdyby se mě na to kdokoli z vás zeptal, tak bych tuto možnost popřela jako absurdní. Ale těch absurdit bylo více,“ uvedla Helena Válková. Pavla Šterna tak prý odvolala až poté, co na ni podal trestní oznámení.

Válková nicméně podle Šterna "rozleptávala" pravidla pro výběr náramků pro domácí vězně a činila nátlak kvůli údajům o cenách z průzkumu.

Ministryně oponuje, že na utajení informací není žádná smlouva ani dohoda, jde jen o jedno ustanovení v preambuli. Podivila se nad Šternovou informací, že zpracování údajů z průzkumu trhu měl na starosti jen jeden člověk z Probační a mediační služby. Dnes by prý postupovala stejně. „Náměstci, kteří se neosvědčí, musí být vyměněni,“ trvá na svém Válková.

Štern ale s důvodem svého odvolání nesouhlasí. „Tohle je cosi jako nějaká kmotrovská logika tady v České republice, že tedy člověk, který se rozhodne oznámit byť na policii jednání, které nepovažuje za správné, je označen jako udavač,“ ohradil se.

Helena Válková podle Pavla Šterna boří na ministerstvu spravedlnosti zavedená pravidla. Vytváří tím podle něho prostor pro neprůhledné jednání.

ČTK, Věra Pfeifferová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme