Šéf polské centrální banky domlouval odchod ministra, podle premiéra zákon neporušil

Polský premiér Donald Tusk se poprvé vyjádřil k aféře s nahrávkou rozhovoru šéfa polské centrální banky a ministra vnitra. Guvernér banky na ní domlouval odchod tehdejšího ministra financí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polský premiér Donald Tusk (archivní foto) | Zdroj: Reuters

„To, co jsme slyšeli v dialogu prezidenta Národní banky a ministra Sienkiewicze, nedává důvod k žádným zásadním rozhodnutím,“ řekl premiér Tusk. „Tím chci říci, že to není například důvod k demisi pana ministra Sienkiewicze.“

Rozhovor podle Tuska nedokazuje porušení zákona. Mark Belka z centrální banky v něm nabízí ministrovi vnitra Bartlomieji Sienkiewiczovi pomoc při snižování rozpočtového deficitu. Ovšem za podmínky, že vláda odvolá šéfa finančního resortu Jacka Rostowskiho.

A ten skutečně později vládní kabinet v rámci personálních změn opustil. Zatím však není jisté, zda to bylo skutečně přičiněním obou zmíněných mužů.

Přepis nahrávky zveřejnil o víkendu časopis Wprost. Vzbudil tím vášnivou debatu, jak je možné, že šéf národní banky může žádat odchod nějakého člena vlády, který se mu nelíbí, nebo se kterým nesouhlasí.

Guvernér rezignovat nehodlá

Šéf centrální banky polským médiím sdělil, že odstoupit nehodlá. V úřadu je čtvrtý rok a podle tamního práva může být šestiletý mandát guvernéra přerušen pouze, když se dopustí trestného činu nebo je ve špatném zdravotním stavu.

Dnes ale Belku čeká zasedání rady, kde se bude muset z aféry zpovídat. Podpora premiéra mu ale určitě pomohla.

Investoři banky považovali Belku vždy za jistotu. Kvůli skandálu hodnota zlotého sice klesla, ale po premiérově prohlášení se ztráta částečně vyrovnala.

Samotná centrální banka v prohlášení označila nahrávku za zmanipulovanou. Rozhovor prý trval přes dvě hodiny a část o postu ministra financí média záměrně vytrhla z kontextu.

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme